KTMM Başkanı Çubarov: Muradov, Rusya’nın Kırım Tatarlarını Kırım'dan uzaklaştırma politikasının savunucularından biri

Haberler
Anife Bilal
10 Ağustos 2021, 19:43
Anife Bilal
10 Ağustos 2021, 19:43

Türk basında çıkan haberlerde, Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde Başbakan Yardımcısı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözde Kırım Temsilcisi Georgiy Muradov’un  Türkiye’ye “çalışma ziyareti” düzenlemeyi planladığı bildirildi. İşgalci yetkilinin Türkiye’ye planladığı ziyareti yorumlayan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, “Muradov, Rusya’nın Kırım Tatar halkını ana vatanından tamamen uzaklaştırmaya yönelik politikasının savunucularından biridir.” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde Başbakan Yardımcısı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözde Kırım Temsilcisi Georgiy Muradov’un Türkiye’ye düzenlemeye planladığı sözde çalışma ziyareti değerlendirdi.

Sosyal medya üzerinden konuyla ilgili bugün açıklama yapan Çubarov şu ifadeleri kullandı:

ÇUBAROV: MURADOV, RUSYA’NIN KIRIM TATARLARINI ANA VATANLARINDAN UZAKLAŞTIRMA POLİTİKALARININ SAVUNUCULARINDAN BİRİDİR

“Uluslararası suçlu, Kırım Tatar halkının Kırım’ın dışına itilme ve Kırım Yarımadası’nın Rusya Federasyonu vatandaşları tarafından sömürülme politikasının savunucusu Georgiy Muradov Türkiye’ye ‘çalışma ziyareti’ düzenlemeyi planlıyor.

Georgiy Muradov; geçici Rus işgali altında bulunan Kırım’da Kremlin’in ‘gardiyanı’ rolünü üstlenen üst düzey Rus işgalci yetkili, Türkiye’ye ziyaret düzenleyerek, bazı Türk basın kuruluşlarının açıklamalarına göre, bir dizi Türk iş insanı ve bazı Belediye Başkanları ile bir araya gelmeyi planlıyor.

Georgiy Muradov; Rusya’nın, yerli halk olan Kırım Tatarları ana vatanlarından tamamen uzaklaştırmaya yönelik ve Kırım Yarımadası’nın Rusya Federasyonu vatandaşları; etnik Ruslar ve Ermeniler tarafından sömürülme politikasının savunucularından biridir. 2014 yılında Georgiy Muradov, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü baltalamayı amaçlayan eylemler nedeniyle Avrupa Birliği’nin yaptırım listesine dahil edildi.

Ayrıca KTMM Başkanı, işgalci yetkiliyi Türkiye’de karşılamaya planlayan kişilere eski Sovyetler Birliği ve şu an Rusya Federasyonu özel servisi çalışanı Muradov’un özgeçmişini incelemeyi tavsiye etti.

Bilindiği gibi, Rusya Devlet Başkanı’nın sözde Kırım Daimi Temsilcisi Georgiy Muradov’un Türkiye’ye ziyaret gerçekleştireceği duyuruldu. Türk basınında çıkan haberlere göre Muradov ziyaret çerçevesinde, sözde Kırım Tatar diasporası olarak lanse edilen paravan kuruluşların (Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu, Kırım Kalkınma Vakfı, Uluslararası Kırım Dostları Derneği) başkanlığını yürüten Ünver Sel ile görüşecek.