KTMM Başkanı Çubarov’dan Musa Süleymanov için taziye mesajı

26 Temmuz 2020, 19:08

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, 24 Temmuz tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da kaybolup bugün ölü bulunan, siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un oğlu Musa Süleymanov için taziye mesajı yayımladı. 

Sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulunan Çubarov, “26 Temmuz 2020 tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, 24 Temmuz’da kaybolan 3 yaşındaki Musa ölü bulundu.” ifadelerini kullandı. 

Çubarov yaptığı açıklamasında, iki gün boyunca binlerce Kırım sakininin Musa’nın aranması çalışmalarına katıldığını, Ukrayna ana kısmında ve diğer ülkelerde on binlerce insanın da arama çalışmalarını endişe ve umutla sosyal medyadan takip ettiğini kaydetti.  

“KTMM YARDIMCI OLMAYA HAZIRDIR…”

KTMM Başkanı ayrıca, 3 yaşındaki Musa’nın cesedi bulunduğu yer ve çocuğun ölüm sebebi üzerinde çok soru olduğunu ve bu soruların cevaplarının çocuk defnedildikten sonra aranması gerektiğini belirtirken, “Kırım Tatar Milli Meclisi, Musa Süleymanov’un ölümüne yol açan nedenleri ve koşulları belirlemek için gerekli uzmanları ve avukatları sağlamada yardımcı olmaya hazırdır.” diye bildirdi. 

Refat Çubarov Kırım Tatar Milli Meclisi adına, çocuğun anne-babası Ruslan Süleymanov ve eşi Elzara hanıma, kardeşleri Muhammed ve Asiye ile tüm ailesine başsağlığı dileklerini sundu. 

EVLERİNİN ÖNÜNDEKİ KAPAĞI KAPALI KANALİZASYON ÇUKURUNDA BULUNDU

Daha önce 24 Temmuz’da kaybolduğu duyurulan, Kırım Tatar siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un 3 yaşındaki oğlu Musa’nın cansız bedeni, 26 Temmuz’da evlerinin önündeki kapalı vaziyette olan kanalizasyon çukurunda bulundu. Çocuk, saat 11.00 sıralarında çukuru temizlemek için araç gelmesi ve kapalı vaziyetteki kanalizasyon kapağının açılmasıyla fark edildi. Sonrasında Küçük Musa soruşturma işlemleri için morga götürüldü.

Musa’nın cenaze namazının 27 Temmuz Pazartesi günü saat 11.00’de evlerinde kılınacağı, ardından Abdal Kabristanında toprağa verileceği duyuruldu.

KIRIMLILAR SEFERBER OLMUŞTU

Musa’nın aranması çalışmalarına Kırım’ın farklı yerlerinden gelen 3 ila 5 bin gönüllü katılmıştı. Aramada Rus işgal idaresinin sözde polisleri, “Liza Allert Krım” arama-kurtarma oluşumunun gönüllüleri, su altı arama-kurtarma ekipleri, köpekler, dronlar ve helikopterlerin kullanıldığı aktarılmıştı.

İşgalci idarinin sözde Kırım savcılığı, çocuğun kaybolmasıyla ilgili olarak “küçük yaştaki şahsın öldürülmesi” maddesi uyarınca soruşturma açıldığını duyurmuştu. Buna göre işgalcilerin baba Ruslan Süleymanov bir yıldan fazla bir süre hapiste tutulmasına karşın çocuğun babasının ve annesinin vazifelerini yerine getiremediklerine kanaat getirerek bu yönde tedbirler alacağı duyurulmuştu.

Musa’nın bulunması için Vasiyet kasabasına Akyar (Sivastopol), Bahçesaray, Kezlev (Gözleve, Evpatorya), Eski Kırım şehirlerinden hususi arabaların ve otobüslerin geldiği, gönüllülere su-yemek almak için açılan hesaplara çok miktarda para yatırıldığı belirtilmişti.

SİYASİ TUTSAK RUSLAN SÜLEYMANOV’UN ÜÇ YAŞINDAKİ OĞLU KAYBOLDU

Rus işgali altındaki Kırım’da siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un 3 yaşında oğlunun saatlerdir kayıp olduğu 24 Temmuz 2020’de bildirilmişti. Yakınlarının üç yaşındaki çocuğu bulmak için yoğun çaba sarf ettiği aktarılmıştı.

Çocuğun annesiyle beraber, Kırım’ın Akmescit şehri Vasiyet kasabasında yaşadığı, Kırım’ın çeşitli bölgelerinden gelen insanların halen çocuğu aramak için çalışmalara başladığı kaydedilmişti. Kasaba sakinlerinin, yoğun bir şekilde arama çalışmalarına devam ettiği ve yardıma ihtiyaçları olduğu bildirilmişti.

Musa Süleymanov’u, Kırım’ın çeşitli yerinden gelen 1000’den fazla kişi, “Liza Allert Krım” arama-kurtarma şirketi, işgal idaresi polisi ve diğer sözde görevliler, geceden sabah saatlerine kadar aradığı aktarılmıştı. Musa ailesinin yaşadığı Vasiyet kasabasının etrafındaki orman, baraj, göllerin hepsinin arandığı kaydedilmişti. Sabah saat 8.30’da aramaları devam ettirecek yeni gruplar oluşturularak arama çalışmaları sürdürülmüştü.


kayıp çocuk
KIRIM TATAR MLLİ MECLİSİ
musa süleymanov
Bunlara da bakın: