KTMM Başkan Yardımcısı Ümerov'u mahkum eden sözde hakim hakkında hazırlanan iddianame mahkemeye gönderildi

Haberler
Anife Bilal
18 Haziran 2021, 10:06
Anife Bilal
18 Haziran 2021, 10:06

Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da yaşayan Kırım Tatarları ve Ukrainlere karşı yürütülen baskı politikasına katkı sağlayan şahısların, hukuki bir şekilde cezalandırılmasına yönelik çalışmalarına devam ediyor. Ukrayna’ya bağlı Kırım Savcılığının, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov hakkında “hapis cezası” kararı alan sözde hakim hakkında hazırlanan iddianameyi, mahkemeye gönderdiğini bildirildi.

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Savcılığı, KTMM Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’u mahkum eden sözde Akmescit Bölge Mahkemesinin hakimi hakkında hazırlanan iddianamenin, mahkemeye iletildiği bildirildi. Savcılıktan yapılan açıklamada, “Söz konusu şahıs, Rusya Federasyonu mevzuatını yasa dışı olarak uygulayarak, 27 Eylül 2017 tarihinde KTMM Başkan Yardımcısını 2 yıl hapis cezasına mahkum etme kararı aldı.” ifadelerine yer verildi. Suçlu bulunulması durumunda sözde hakimin 12 ila 15 yıl hapis cezası alma ihtimali bulunuyor.

ÜMEROV’A İKİ YIL HAPİS CEZASI VERMİŞTİ

Bilindiği gibi Rus işgalinden sonra işgalcilerle işbirliği yapan sözde hakim Yevgeniy Kulişov, 27 Eylül 2017 tarihinde İlmi Ümerov’u Rusya Ceza Kanunu’nun  280.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca suçlu bularak iki yıl hapis cezası vermiş ve internet dahil olmak üzere medya ve telekomünikasyon ağlarından konuşması ve yayın yapmasına ilişkin kamusal faaliyetlerde bulunmasını yasaklamıştı.