Kıyiv’de Kırım Tatar Güreş Yarışması düzenlendi

Haberler
Anife Bilal
09 Ağustos 2021, 16:29
Anife Bilal
09 Ağustos 2021, 16:29

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Dünya Yerli Halklar Günü vesilesi ile Kırım Tatar Güreş Yarışması düzenlendi. Yarışmaya toplamda 100’den fazla sporcunun katıldığı bildirildi.

Kırım Tatar Güreş Yarışması, dün Kıyiv’de düzenlendi. Dünya Yerli Halklar Günü dolayısıyla düzenlenen yarışmaya işgal altındaki Kırım’dan ve Ukrayna’nın diğer bölgelerinden gelen sporcular ayrıca Romanya, Türkiye ve Türkmenistan’dan gelen güreşçiler katıldı. Yarışmada farklı yaş ve ağırlık kategorilerde toplamda yüzden fazla güreşçi yarıştı. Kırım Tatar Güreş Federasyonu Başkan Yardımcısı Ennan Seferov yaptığı açıklamada, “Yarışma Yerli Halklar Günü’ne ithaf edildi. Bilindiği gibi yakın zaman önce Ukrayna resmi olarak Kırım Tatarlarını yerli halk olarak kabul etti. Yarışmaya Kırım’dan, Romanya, Türkmenistan ve Türkiye’den takımlar geldi.” diye anlattı.

“GENÇLER İÇİN BU TÜR YARIŞMALAR ÇOK ÖNEMLİ”

Ukrayna’yı 2020 Tokyo Olimpiyatlarında temsil eden Kırım Tatar güreşçi Lenur Temirov, sporculara destek vermek için yarışmaya izleyici olarak katıldı. Böyle yarışmaların düzenlenmesinden dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirten Temirov, “Bu milli sporumuz. İzlemek çok zevkliydi. Bu tür etkinliklerin düzenlenmesi gençlerimizin deneyim kazanması için çok önemli.” dedi.

ŞAMPİYONA GELENEKSEL ÖDÜL

Yarışmayı kazanan Kırım Tatar güreşçi Asan Asanov oldu. Asanov finalde Türkmenistanlı rakibini yendi. Asanov şampiyon kuşağı ve Kırım Tatar güreşinin geleneksel ödülü olan bir koyunla ödüllendirildi.

Kazandığı için çok mutlu olduğunu söyleyen Asanov, “Çalışmalarımın, gayretimin karşılığını aldığım için çok mutluyum. İlk karşılaşmalar kolaydı ama finale doğru işler zorlaştı.” diye anlattı.