Kırımoğlu: Kırım Platformu Açılış Zirvesi'nde ABD'yi Ulaştırma Bakanı temsil edecek

Haberler
Anife Bilal
27 Temmuz 2021, 11:48
Anife Bilal
27 Temmuz 2021, 11:48

Ukrayna’nın Kırım’ı işgalden kurtarmaya yönelik, uluslararası çabaları birleştirmek amacıyla başlattığı Kırım Platformu girişiminin açılış zirvesinde Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) temsil edecek heyetin başında olacak hükûmet üyesinin ismi açıklandı. Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, ABD heyetinin başında Ulaştırma Bakanı Peter Buttigej’in olacağını bildirdi.

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kıyiv’de, 23 Ağustos’ta düzenlenecek Kırım Platformu Açılış Zirvesi’nde ABD’yi temsil edecek hükûmet üyesini dün açıkladı. Suspilne haber ajansına konuşan Kırımoğlu, “ABD, Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne Ulaştırma Bakanını gönderiyor. Peter Buttigej ABD hükûmetindeki oldukça etkili bir isim.” diye belirtti. Diplomatik çevrelerde ABD Başkanının Joe Biden’in zirveye katılım gösterme ihtimaline de sıcak bakıldığını fakat Biden’in şimdilik Ukrayna’yı ziyaret etmeyeceğini aktaran Kırımoğlu, “Ben Kurt Volker ile görüştüm (Amerikalı diplomat, 2017-2019’da ABD Dışişleri Bakanlığının Ukrayna özel temsilcisi), o da bize Biden’in bir dizi sebepten dolayı Kıyiv’e gelemeyeceğini anlattı. Bunun dışında Biden’in Ukrayna ile spesifik ilişkisi var; bunu seçim kampanyası sırasında Trump kullanmaya çalıştı, bu yüzden de büyük ihtimal zirveye katılamayacak. Çok istese bile, yakın çevresi buna engel olmaya çalışacak.” dedi.

Daha önce, ABD Kıyiv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı George Kent, Kırım Platformu Açılış Zirvesi’nde ülkesini kabine üyesinin temsil edeceğini bildirdi. 

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.