Kırımoğlu: Kırım'da uygulanan işkencelerden bizzat Putin sorumlu!

20 Temmuz 2020, 13:11

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalci güçler tarafından alıkonulan Kırımlılara uygulanan işkencelerden bizzat Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sorumlu olduğunu vurguladı.

KIRIMOĞLU: İŞKENCELERDEN BİZZAT PUTİN SORUMLU

“Bez haypu” isimli YouTube kanalına konuşan Kırımoğlu, işgal edilen Kırım’da 77’si Kırım Tatarı olmak üzere 110 kişinin siyasi nedenlerden ötürü alıkonulduğunu anlattı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kırım’daki durumu ele aldığı raporda alıkonulan Kırımlılara uygulanan işkencelere dikkat çekildiğini belirten Kırımoğlu, “Sovyetler Birliği’nde Stalin döneminde işkence uygulama konusu üst düzey bir şekilde kararlaştırılırdı. Yani, Başsavcı olan Beriya bu konuyu bizzat Stalin’le konuşurdu. Bu yüzden Kırım’da sık sık düzenlenen işkenceler üst düzeyde kararlaştırıyor ve bunlardan bizzat Putin sorumlu.” diye kaydederek yarımadada alıkonulan ve işkencelere maruz bırakılmayan kişilerin sayısının çok az olduğunu vurguladı.


İşgal Altındaki Kırım
işkence
Kırımoğlu
Bunlara da bakın: