Kırımoğlu: Kırım’da işgalin sonlandırılmasını bekleyen birçok vatansever var

Kırım
Anife Bilal
26 Şubat 2020, 19:15
Anife Bilal
26 Şubat 2020, 19:15

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kıyiv’de gerçekleşen forumda, işgal altındaki Kırım’ın geleceğini değerlendirdi. Kırımoğlu, Kırım’daki işgalin sona ermesini düşünen pek çok vatanseverin bulunduğunu vurguladı.

“YAŞASIN KIRIM’IN SADIK VATANSEVERLERİ, YAŞASIN UKRAYNA!”

Başkent Kıyiv’de bugün düzenlenen “Age of Crimea (Kırım Zamanı)” forumunda konuşan Kırımoğlu, “Herkesin, işgale karşı barışçıl ve şiddet içermeyen direnişin ilkelerine dayanarak; işgalcilere karşı duyulan korkuyu, küçümseme duygusu ile değiştirmesini istiyorum. Bir atasözü vardır ‘Kürkü en değersiz olanı kürküne en çok değer verir’ diye… Eminim ki, Kırım’da kendini değil de yarımadanın ve çocukların geleceğini düşünen vatandaşların sayısının çok olduğunu düşünüyorum. Yaşasın Kırım’ın sadık vatanseverleri, Yaşasın Ukrayna!” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu, 2014 yılından sonra yarımadada tüm demokratik özgürlüklerin ortadan kaldırıldığını ve Kırım’da “komünist rejimin en kötü yıllarına çok benzeyen bir rejimin kurulduğunu” kaydetti.

KIRIM’IN RUS İŞGALİNE DİRENİŞ GÜNÜ

Hatırlanacağı üzere 26 Şubat 2014 tarihinde, 15 bine yakın Kırım Tatarı, binlerce Ukrain ve Kırım’da yaşayan diğer millet temsilcileri, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin çağrısı üzerine Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde toplanarak Rusya yanlısı hain Kırımlı milletvekillerinin Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılmasına ilişkin Anayasaya aykırı kararları kabul etmesini engelledi.

26 Şubat 2014 tarihinde Kırım’ın sivil toplumu, Rusya’nın ve Kırım’daki ajanlarının, güya Kırım’ın gönüllü olarak Rusya’ya “geçişinin” taklidini yapmayı planladığı parlamento toplantısının düzenlenmesini engelleyerek barışçıl şekilde Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savundu.

Ancak 27 Şubat 2014 sabah saatlerinde Putin, Kırım’ın şiddet kullanılarak işgal edilmesi senaryosunu uygulamaya başladı. Bunun sonucunda yarımadadaki şehirlerin tüm caddeleri ve büyük karayollarını Rus askerler doldurdu. Rus askerler idari binaları işgal etti, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin üslerini kuşattı, deniz limanlarını ve havaalanlarını ele geçirdi.

Kırımlıların şiddete dayanmayan toplu direnişi maalesef, artık 6 yıldır devam eden Kırım’ın geçici işgalini önleyemedi. Kırım’ın yerli halkı Kırım Tatarları, yüz binlerce Ukrain ve Ukrayna’ya sadık kalan Kırım’da yaşayan diğer milletlerin temsilcileri, Rus işgalcilerin elinde esir kalmaya devam ediyor.