Kırımoğlu hakkındaki düzmece dava, sözde mahkemeye sevk edildi

08 Haziran 2020, 14:38

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, işgalcilerin Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu hakkında kurguladığı iddianamenin sözde mahkemeye gönderildiği bildirildi.

İşgal altındaki Kırım’da Kremlin kontrolünde yasa dışı faaliyet gösteren sözde Soruşturma Komitesine bağlı Soruşturma Başmüdürlüğünden yapılan açıklamada, sözde savcılığın, Kırımoğlu hakkında hazırlanan iddianameyi onayladığı ve davanın incelenmek üzere “mahkemeye” iletildiği kaydedildi.

SUÇLAMALARIN DAYANAĞI YOK

İşgalciler, Kırımoğlu’nu güya “Rusya sınırını yasa dışı olarak geçmek”, “Patlayıcı maddeleri satın almak ve bulundurmak” ve “Ateşli silahları dikkatsizce saklamak ve onların başka bir kişi tarafından kullanılması için koşullar yaratmak” ile suçluyor. 

Bilindiği gibi Rusya işgal ettiği Kırım’ı kendi toprağı olarak kabul etse de uluslararası hukuka göre Kırım, Ukrayna toprağıdır. Buna rağmen işgalciler, 2014 yılında Kırımoğlu’nun Ukrayna anakarasından Kırım’a gelişinde, “Armyansk” kontrol noktasından (işgalcilerin oluşturduğu kontrol noktası) belge göstermeksizin geçerek sözde “Rusya devlet sınırını ihlal ettiğini” ileri sürüyor. Temeli olmayan bu suçlamadan dolayı Kırımoğlu, uluslararası hukuka göre de suçlanamaz.

İlgili haber:  İşgalcilerin Kırımoğlu hakkında yürüttüğü “soruşturma” sona erdi

HAYSER CEMİLOĞLU DAVASI

Hayser Cemiloğlu, 27 Mayıs 2013 tarihinde yakın aile dostu Fevzi Edemov’u bir kaza sonucu ateşli silahla yaraladı. Olaydan sonra Edemov hayatını kaybetti. 2014 yılında Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Hayser Cemiloğlu, işgalci güçler tarafından yarımadadan yasa dışı bir şekilde Rusya’ya kaçırılarak, Krasnodar bölgesinde yasa dışı bir şekilde yargılanmaya başladı.

Rusya’nın Krasnodar Bölge Mahkemesi, 10 Haziran 2015 tarihinde Hayser Cemiloğlu’nu 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. 2 Eylül 2015’te Rusya Yüksek Mahkemesi, Krasnodar Bölge Mahkemesinin Hayser Cemiloğlu’na verdiği 5 yıl hapis cezası kararını değiştirdi ve hapis cezasını 3,5 yıla indirdi. Astrahan şehrinde alıkonulan Hayser Cemiloğlu, 25 Kasım 2016’da serbest bırakıldı. Cemiloğlu, serbest bırakılmasının ardından avukatı Nikolay Polozov ile Ukrayna’ya gitmişti.

Kırım Tatar halkının milli liderine yönelik, “Patlayıcı madde bulundurma” ve “Ateşli silahların kullanılmasına yardım ve yataklık etme” gibi sözde suçlamalar da bu davadaki silahın evde bulundurulmasına dayandırılıyor.


İşgal Altındaki Kırım
Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu
Rus baskısı
Bunlara da bakın: