Kırımoğlu davası: Sözde mahkeme Ervin İbragimov’un soruşturması ile ilgili adli talepte bulunacak

Haberler
Anife Bilal
03 Aralık 2020, 18:48
Anife Bilal
03 Aralık 2020, 18:48

Rus işgali altında bulunan Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde Arman Pazarı (Armyansk) Şehir Mahkemesinde, işgalcilerin Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na karşı kurguladığı dava görüldü. Sözde mahkemeye çağrılan tanıklar gelmediği için duruşma 4 Aralık 2020 tarihine ertelendi.

Avukat Nikolay Polozov sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, sözde Arman Pazarı (Armyansk) Şehir Mahkemesinde bugün işgalcilerin Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na karşı kurguladığı davanın görüldüğünü bildirdi. Avukat, bugün sözde mahkemede iddia makamının üç tanığının ifade vermesinin planlandığını belirtirken, tanıklardan birinin 2016 yılında kaçırılan ve hala bulunamayan Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu üyesi, Bahçesaray Kırım Tatar Bölge Meclisi üyesi Ervin İbragimov olduğuna dikkat çekti.

İŞGALCİ MAHKEME KAÇIRILAN VE HALA KAYIP OLAN ERVİN İBRAGİMOV’DAN TANIKLIK ETMESİNİ İSTİYOR

Bir önceki duruşmada sözde hakim Venera İsroilova’nın “Ervin Ibragimov’un zorunlu olarak mahkemeye getirilmesini sağlama” kararını aldığını ifade eden avukat Polozov, “Bugün mahkemeye Federal İcra Dairesinin Bahçesaray Müdürlüğünden bir rapor geldi. Raporda yetkililer Ervin İbragimov’un evini ziyaret ettiklerini ve babasıyla görüştüklerini bildirdi. Ervin’in babası yetkililere onun 2016’da trafik polisi formasını giyen kimliği bilinmeyen kişiler tarafından kaçırıldığını anlattı. Bu yüzden mahkemeye rapor gönderildi. Ben mahkemeye, Ervin İbragimov’un kaçırılması olayı ile ilgili soruşturmanın hangi aşamada olduğunu öğrenmek için ilgili soruşturmayı yürüten birime adli talepte bulunmasına dair dilekçe verdim.” diye anlattı.

SÖZDE MAHKEMENİN HATASI YÜZÜNDEN DİĞER TANIKLAR DA İFADE VEREMEDİ

Ayrıca avukat, diğer iki tanığın da bugün ifade vermediğini bildirdi. Şu an Zabaykalskiy bölgesinde bulunan bir tanığın video bağlantı yoluyla ifade vermesi gerekiyordu ama Kırım’daki sözde mahkeme saat farkını dikkate almadığı için sözde Arman Pazarı Şehir Mahkemesinde yapılan duruşma saatinde Zabaykalskiy bölgesindeki mahkemenin mesaisi bitmişti. Dolayısıyla tanıkla bağlantı kurulamadı. İkinci tanık ise mahkemeyi arayarak duruşmanın yapıldığı saatte nöbette olduğunu bu yüzden mahkemeye gelemeyeceğini anlattı.

Polozov bir sonraki duruşmanın yarın, 4 Aralık 2020 tarihinde saat 09.00’da yapılacağını belirtti.

DQTK ÜYESİ ERVİN İBRAGİMOV’UN KAÇIRILIŞI

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Yönetim Kurulu üyesi Ervin İbragimov’un arabası 25 Mayıs 2016 tarihinde sabah saatlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrindeki evinin yakınlarında kapıları açık bir şekilde bulundu.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celâl, Ervin İbragimov’un kaybolmadan önce 24 Mayıs saat 22.40 civarında babasını arayarak arabasının evraklarının nerede olduğunu sorduğunu ve ondan sonra onunla iletişimin kesildiğini anlattı. Nariman Celal ayrıca, Ervin İbragimov’un 17 Mayıs tarihinde Skoda Octavia arabasını kullanan kimliği belirsiz kişiler tarafından takip edildiğini arkadaşlarına anlattığını bildirdi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın işgalci Rus yönetimine bağlı olan sözde Soruşturma Komitesi ancak üç gün geçtikten sonra, Ervin İbragimov’un kaçırılmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

Ervin İbragimov’un akrabaları, Ervin’i eve getiren kişiye büyük meblağ ödemeye hazır olduklarını bildirdi.

2 Haziran 2016 tarihinde Ervin İbragimov’un pasaportu ve ehliyetinin Bahçesaray’da bulunduğu açıklandı. 3 Haziran 2016 tarihinde Ervin İbragimov’un kaçırıldığı gerçeğini teyit eden yeni görüntüler yayınlandı.

Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin Yönetim Kurulu, üyesi Ervin İbragimov’un kayboluşu hakkında yayınladığı açıklamada, söz konusu olaydan, Kırım’ı işgali altında tutan Rusya Federasyonu’nun sorumlu olduğunu vurguladı.