Kırımoğlu Davası: Duruşmada incelenen kanıtlar, sözde tanıkların ifadelerini yalanladı

Haberler
Anife Bilal
19 Mart 2021, 01:27
Anife Bilal
19 Mart 2021, 01:27

Rus işgali altında bulunan Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde Arman Pazarı (Armyansk) Şehir Mahkemesinde, işgalcilerin Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na karşı kurguladığı dava görülmeye devam ediyor. Bugün düzenlenen duruşma sırasında tanıkların ifadeleriyle uyuşmazlıkları ortaya çıkaran fotoğraf ve video kanıtları incelendi.

Kırım’ın sözde Arman Pazarı (Armyansk) Şehir Mahkemesinde, işgalcilerin Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na karşı kurguladığı davanın sıradaki duruşması bugün gerçekleşti. Konu ile ilgili açıklama yapan avukat Nikolay Polozov, duruşmada fotoğraf ve video kanıtlarının incelendiğini bildirdi. Avukat, bugün mahkeme tarafından incelenen görüntülerle birlikte iddia makamının tanıklarının daha önce verdiği ifadelerin yalanlandığını aktardı.

Polozov, araç kameralarının çektiği videoların incelendiğini belirterek, “Araç kameralarından birinin çektiği videoda; ilk önce bayraklarla yürüyen insanlar görünüyor. Daha sonra araç trafik kontrol noktasının bulunduğu binaya, yani iddia makamının iddiasına göre Armyansk (Armanpazarı) sınır kontrol noktasının bulunduğu yere kadar ilerliyor. Videoda, Armyansk kontrol noktasının Rusya yönetiminin gereksinimlerine uygun olarak donatıldığını ileri süren tanıkların ifadeleri ile uyuşmazlık olduğunu görüyoruz. Söz konusu tanıklar ilgili kontrol noktasında yolu kapatan bariyerlerin bulunduğunu ve güya insanların bu bariyerleri keyfi olarak yoldan kaldırdığını iddia ettiler. Bu iddiaların doğru olmadığı ortaya çıktı. Videoda arabanın kontrol noktasına yaklaştığını ve yolda hiçbir bariyer veya nöbetçinin bu noktada bulunmadığı görülüyor.” dedi.

“SÖZ KONUSU BÖLGE UKRAYNA TOPRAĞIDIR”

Video görüntülerinde ayrıca bahsi geçen bölgede devlet sınırına işaret eden bir işaretlerin bulunmadığının ortaya çıktığını belirten Polozov, “Ukraince ‘Herson Bölgesi’ yazılan büyük bir işaret ve iki katlı binanın üstünde Ukraince yazılan yazının söz konusu binanın bir trafik kontrol noktası olduğunu belirttiğini görüyoruz… Yani tüm belirtilere göre söz konusu bölge Ukrayna topraklarıdır.” diye kaydetti.

KIRIMOĞLU SADECE 1 KAYITTA GÖRÜNÜYOR

Duruşma sırasında, 3 Mayıs 2014 yılında gerçekleşen olaylarla ilgili yaklaşık 100 dosyanın incelendiğini belirten Avukat, “Sadece bir video kayıtta, biz Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun görüntüleri gördük. Videoda etrafında bir sürü insan var. Ayrıca devlet sınırını yasa dışı olarak geçmeyi amaçlayan herhangi bir eylemde bulunmuyor.” dedi.

DÖNÜM NOKTALARINI GÖSTEREN PLAN DA İPTAL EDİLECEK

Bununla birlikte duruşma sırasında Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Arazi Kaynakları Komitesi tarafından iddia makamına sunulan sınırın dönüm noktalarını gösteren bir planın incelendiğini anlatan Polozov, “Bu kanıtı savunma daha sonra kabul edilemez olarak tanınmasını talep edecek; çünkü Federal kanunlarına göre bölge sınırının sınırlandırılmasını ve onun haritalanmasını gerçekleştirebilecek tek organ Federal Kadastro ve Haritacılık Servisidir.” diye vurguladı.

İŞGALCİLERDEN KIRIMOĞLU HAKKINDA DÜZMECE SUÇLAMALAR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da sözde Soruşturma Komitesinin Nisan 2020’de, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Bahçesaray’daki evine sözde mahkeme celbi gönderdiği bildirilmişti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yasa dışı bir şekilde faaliyet yürüten Moskova kontrolündeki sözde Soruşturma Komitesi, Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na yöneltilen sözde suçlamaların ayrıntılarını kamuoyuyla paylaştı.

Sözde Soruşturma Komitesinin, Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu’na 8 Nisan 2020 tarihinde sözde mahkeme celbi göndererek, “Rusya sınırını yasa dışı olarak geçmek”, “Patlayıcı maddelerin satın alınması ve bulundurulması”ve“Ateşli silahların kullanılmasına yardım ve yataklık etmek”suçlarıyla itham etmişti. İşgalciler, bu sözde ithamlara ilişkin iki dava dosyasının ayrıntılarını yayımladı. Yayımlanan belgede, Kırımoğlu’nun, Mayıs 2014’te güya Armyansk (Armanpazarı) kontrol noktasında “Rusya’nın devlet sınırını geçtiği” ileri sürüldü. Bir diğer suçlamanın ise oğlu Hayser Cemiloğlu’nun davasıyla bağlantılı olduğu öğrenildi.

Barışçıl eylemleri ve insan hakları mücadelesiyle dünya kamuoyunun takdirini kazanmış olan Kırımoğlu hakkındaki sözde suçlamaların, işgale karşı gerçekleştirilmesi planlanan Kırım Yürüyüşü duyurusunun ardından gelmesi dikkat çekmişti.

Bilindiği gibi Rusya işgal ettiği Kırım’ı kendi toprağı olarak kabul etse de Uluslararası hukuka göre Kırım, Ukrayna toprağıdır. Buna rağmen, 2014 yılında Kırımoğlu’nun Ukrayna anakarasından Kırım’a gelişinde, işgalcilerin oluşturduğu “Armyansk (Armanpazarı) kontrol noktasından” belge göstermeksizin girmesini sözde “Rusya devlet sınırını” ihlal ettiğini” ileri sürmektedir. Temeli olmayan bu suçlamadan dolayı Kırımoğlu, uluslararası hukuka göre de suçlanamaz.

HAYSER CEMİLOĞLU DAVASI

Hayser Cemiloğlu, 27 Mayıs 2013 tarihinde yakın aile dostu Fevzi Edemov’u bir kaza sonucu ateşli silahla yaraladı. Olaydan sonra Edemov hayatını kaybetti. 2014 yılında Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Hayser Cemiloğlu, işgalci güçler tarafından yarımadadan yasa dışı bir şekilde Rusya’ya kaçırılarak, Krasnodar bölgesinde yargılamaya başlamıştı.

Rusya’nın Krasnodar Bölge Mahkemesi, 10 Haziran 2015 tarihinde Hayser Cemiloğlu’nu 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. 2 Eylül 2015’te Rusya Yüksek Mahkemesi, Krasnodar Bölge Mahkemesinin Hayser Cemiloğlu’na verdiği 5 yıl hapis cezası kararını değiştirdi ve hapis cezasını 3,5 yıla indirdi. Astrahan şehrinde alıkonulan oğlu Hayser Cemiloğlu, 25 Kasım 2016’da serbest bırakıldı. Hayser Cemiloğlu, serbest bırakılmasının ardından, avukatı Nikolay Polozov ile Ukrayna’ya gitmişti.

Kırım Tatar Milli Liderine yönelik, “Patlayıcı madde bulundurma” ve “Ateşli silahların kullanılmasına yardım ve yataklık etmek” suçlamaları da bu davadaki silahın evde bulundurulmasına dayandırılıyor.

SÖZDE SUÇLAMALAR KIRIM YÜRÜYÜŞÜ DUYURUSUNDAN SONRA GELDİ

Bilindiği üzere, KTMM “Dünya Şiddete ve İşgale Karşı Onur Yürüyüşü” kampanyası başlatmıştı. Ukrayna’nın ana kısmından yola çıkılıp, işgalci Rusya tarafından konulan Kırım idari sınırının geçilmesinin hedeflendiği yürüyüşe, dünyanın pek çok ülkesinden yaklaşık 15 bin kişilik katılım bekleniyordu. 3 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan yürüyüş, koronavirüs salgını nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’A DA BENZER BİR SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Kremlin kontrolündeki sözde Soruşturma Komitesi, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov’un işgale karşı Kırım Yürüyüşünü ilan etmesinden sonra 23 Mart 2020 tarihinde benzer bir soruşturma açmıştı. Sözde Soruşturma Komitesi tarafından yayınlanan açıklamada, “Çubarov, Rusya’nın toprak bütünlüğünü bozmayı amaçlayan toplu eylemleri organize etmek ve kamuya açık olarak bu eylemleri gerçekleştirme çağrıları yapmakla suçlanıyor.” ifadeleri kullanılmıştı.