Kırım'da kimliği belirsiz kişiler, Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov'u takip ediyor

Güncel
Ozan Barış Erim
29 Eylül 2021, 12:47
Ozan Barış Erim
29 Eylül 2021, 12:47

Eski siyasi tutsak Kazım Ametov, kimliği belirsiz kişiler tarafından 10 gündür takip ediliyor. Kırım Tatar aktivist Süleyman Kadırov’un Kırım Haber Ajansı’na (QHA) aktardığı bilgilere göre, Ametov’u takip eden kişiler, evin üzerindeki Kırım Tatar bayrağının da fotoğrafını çekti.

Eski siyasi tutsak Kazim Ametov, birkaç gündür kimliği belirsiz kişiler tarafından beyaz bir arabayla takip ediliyor. Kırım Tatar aktivist Süleyman Kadırov’un Kırım Haber Ajansı’na aktardığı bilgilere göre, Ametov 10 gündür takip ediliyor. Ayrıca Kadırov, kimliği belirsiz kişilerin Ametov’un evinin yanına gelerek evin üzerindeki Kırım Tatar bayrağının fotoğrafını çektiğini de belirtti. Süleyman Kadırov, “Biz, Kazim ağanın evini kimlerin takip ettiğini teyit etmek amacıyla derhal yola koyulduk. Geldiğimizi fark eden şahıslar, arabalarını kültür merkezi binasının arkasına park ettiler 5-10 dakika sonra ise gittiler. 27 Eylül’de ise aynı araba yine evin yanında durdu ancak insanlar Ametov’u evinde toplanmaya başladığında araba uzaklaştı.” şeklinde konuştu.

KADIROV: BİR DİZİ İNSAN KAYIP

Ayrıca Kadırov, bir dizi insanın daha kaybolduğunun altını çizerek, “Ne ile bağlantılı olduğunu bilmiyorum. Bir dizi insan kayıp; evlerinden çıkıyorlar ve kayboluyorlar. Tüm yetkililer bilsin ki: Şayet Kazım Ağanın başına bir şey gelirse, buraya gelen arabadaki şahıslar suçlu olacak ”dedi.

YILDIRMA VE KORKUTMA GİRİŞİMİ

Kadırov, Ametov’u Aşırılıkla Mücadele Merkezi ya da Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Teşkilatı (FSB) takip ettiğini düşündüğünü belirtti. Takibi Ukrayna’da bulunan oğluyla ya da 4 Eylül’de FBS binasının önünde toplu alıkonmalarla ilişkilendiren Kadırov, Ametov’un bu olaylar yüzünden 4 Ekim 2021 tarihinde davasının görüleceğini aktardı. Kadırov, yaşanan olayın yıldırma ve korkutma girişimi olduğunu belirterek, “Eminim ki bu bir yıldırma ve korkutma girişimidir. Takip eden araba gelmeden önce, yerel bölge polisi gelerek Kazim ağanın Sudak şehrine gelmesini ve ifade vermesini talep etti. Kazim ağa avukatsız hiçbir yere gitmeyeceğini söyler. Bu olaydan sonra, beyaz araba evin etrafında sürekli dolaşmaya başladı.” dedi.

KAZIM AMETOV’UN TAZMİNAT DAVASI

Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov, Haziran 2019’da tutukevinde alıkonulduğu kötü şartları nedeniyle dava açmıştı. Dava belgelerine göre, Kazım Ametov’un Bahçesaray tutukevinde 8 metrekarelik hücrede, bir havalandırma ve klozet olmadan alıkonuldu. Hücrede tuvalet ihtiyacının giderilmesi için yaşam alanından hiçbir şekilde ayrılmamış bir delik vardı. İçme suyun olmadığı hücrede Ametov hiç avluya çıkarılmadan 7 gün alıkonuldu. Daha sonra Ametov Akmescit tutukevine sevk edildi. Akmescit tutukevinde yatak sayısı az olduğu için koğuştaki tutuklular sırayla uyumak zorunda kullanıyordu. Ayrıca rutubetli, duvarları küf içinde olan koğuştaki pencerede cam olmadığı için, hava soğuk olduğu zaman, tutuklular pencereyi yatakla kapatmak zorunda kalıyordu.

DÜZMECE “VECİYE KAŞKA DAVASI”

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, 23 Kasım 2017 tarihinde, işgalci güçler yeni baskınlar düzenleyerek birkaç Kırım Tatar aktivistini gözaltına aldı. Rus işgalcilerin Akmescit’te bir kafeye, Kırım Tatar aktivistlerin güya Türkiye vatandaşı şahıstan para talep ettiği bahanesiyle düzenlediği baskın sırasında dört Kırım Tatar aktivisti alıkonuldu. Bunların arasında; “26 Şubat davası” çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarı Mustafa Degermenci’nin babası Bekir Degermenci, Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Asan Çapuh, Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov ve Ruslan Trubaç bulunuyordu. İşgalciler, Kırım Tatarlarının Türkiye vatandaşı Yusuf Altan isimli şahıstan 7 bin dolar para talep ettiğini ileri sürdü.

Akmescit’teki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 23 Kasım’da yapılan baskınlardan sonra gözaltına alınan dört Kırım Tatar aktivist hakkında da tutukluluk kararı çıkardı.

FSB’nin düzenlediği baskın sırasında Kırım Tatar milli hareketinin efsanevi emektarı Veciye Kaşka fenalaştı. 83 yaşındaki Kırım Tatar aktivisti yaşadığı strese dayanamayıp hastaneye yetişemeden ambulansta hayatını kaybetti. Daha sonra alınan bilgilere göre, Yusuf Altan isimli şahsın, yaşama veda eden Kırım Tatar milli hareketi emektarı Veciye Kaşka ve diğer birkaç kişiye daha borcu olduğu öğrenildi.

Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Nisan 2019’da düzmece  “Veciye Kaşka davası” çerçevesinde yargılanan Kırım Tatar aktivistler Bekir Degermenci, Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Asan Çapuh hakkında aldığı kararı açıkladı.

Sözde mahkeme Kırım Tatar aktivistler Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Bekir Degermenci hakkında 3 yıl şartlı hapis cezası ve 3 yıl denetimli serbestlik, Asan Çapuh hakkında ise 3,5 yıl şartlı hapis cezası ve 3 yıl denetimli serbestlik cezası kararı aldı.

İşgalci mahkeme Kırım Tatar aktivistler Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Bekir Degermenci’yi gasp suçundan suçlu buldu. Asan Çapuh ise hem gasp suçundan hem 3 Kalaşnikof tüfeği ve mühimmat saklamaktan suçlu bulundu.

Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde Sudak Şehir Mahkemesi, 12 Nisan 2021’de düzenlenen duruşmada, Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov’un cezasını kaldırma ve sabıkasını silme kararı aldı.