Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri ve Dünya Ukraynalılar Kongresi delegeleri bir araya geldi

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
29 Ağustos 2021, 17:29
Mehmet Berk Yaltırık
29 Ağustos 2021, 17:29

Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri ve Dünya Ukraynalılar Kongresi delegeleri, dün Kıyiv’de Dünya Ukraynalılar Kongresi Temsilciliği ofisinde toplantı gerçekleştirdi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Ukraynalılar Kongresi delegasyonları, 28 Ağustos 2021’de Dünya Ukraynalılar Kongresi Temsilciliği’nin Kıyiv ofisinde çalışma toplantısı gerçekleştirdiler.

Toplantıda; Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı Refat Çubarov başkanlığındaki KTMM heyetinde, KTMM Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, KTMM üyesi ve Kırım Vakfı Başkanı Rıza Şevkiyev, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi Gayana Yüksel yer aldı. Kırım Tatar Milli Kurultayı Denetim Komisyonu Başkanı Ali Özenbaş da toplantıya katıldı. Dünya Ukraynalılar Kongresi Başkanı Pavel Grod başkanlığındaki Dünya Ukraynalılar Kongresi delegasyonunda da Maria Kupriyanova, Dünya Ukraynalılar Kongresi İcra Direktörü Serhiy Kasyançuk (Kasyanchuk), Dünya Ukraynalılar Kongresi Ukrayna Temsilciliği Başkanı ve Siyasi Danışman Tımish Martınenko-Kuşlanskıy (Timysh Martynenko-Kushlyansky) temsil etti.

KTMM Başkanı Çubarov’un aktardığına göre görüşmede taraflar, 2022’de Kırım Tatar Milli Meclisi, Dünya Kırım Tatar Kongresi ve Dünya Ukraynalılar Kongresi tarafından devletler ve parlamentolar da dahil olmak üzere uluslararası düzeyde işbirliği ve koordinasyonu ele aldılar. Toplantının katılımcıları, Rusya Federasyonu’nun işgali altındaki Ukrayna topraklarını geri vermeye zorlamak ve uluslararası hukuk norm ve ilkelerine daha fazla uymasını sağlamak için Kırım Platformunda Rusya Federasyonu üzerindeki uluslararası baskıyı artırmak için önlemlerin hazırlanmasına ve uygulanması meselesinin üzerinde durdular.

Toplantının sonunda katılımcılar, Kırım Tatar Milli Meclisi ile Dünya Ukraynalılar Kongresi arasındaki düzenli toplantıları, istişareleri ve diğer etkinlikleri kararlaştırıp hep birlikte Kırım Tatar bayrağı ile resim çekildiler.