Kırım Tatar çocuk yazarı Elmaz Bahşiş’in kitabı, Kırım Tatarca, Ukraince ve İngilizce dillerinde basıldı

Haberler
Anife Bilal
04 Kasım 2021, 20:15
Anife Bilal
04 Kasım 2021, 20:15

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, Kırım Tatar yazar ve şair Elmaz Bahşiş’in “Şen Şiirler ve Efkarlı Hikayeler” adlı çocuk kitabı basıldı. Yazar Bahşiş’in çocuk kitabı, Kırım Tatarca, Ukraince ve İngilizce olmak üzere üç dilde yayımlandı.

Kıyiv’de faaliyet gösteren yayınevi, Kırım Tatar yazar ve şair Elmaz Bahşiş tarafından hazırlanan “Şen Şiirler ve Efkarlı Hikayeler” çocuk kitabını bastı. Kırım Tatarca, Ukraince ve İngilizce olmak üzere üç dilde basılan kitabın iki bölümden oluştuğu bildirildi. Kitabın bir bölümü çocuk hikayelerinden, diğer bölümü ise çocuk şiirlerinden oluşuyor. Kırım Haber Ajansına konuşan yazar Elmaz Bahşiş, “Kitapta farklı zamanlarda ve farklı dergilerde yayımlanan metinler toplandı. Kitabın küçük bir kısmı daha önce hiç yayımlanmamış eserlerden oluşuyor. Eğlenceli şiirlerin ana konusu çocuklar. Şiirlerimde çocukların doğallıklarını, meraklılarını yansıtmaya çalıştım. Bununla birlikte kitapta doğa ve hayvanlar hakkında birçok şiir var. Ayrıca Ukrain yazar Innı Dolennık ve Olesya Mamaçık’ın eserleri de yer alıyor. Bu eserleri Kırım Tatarcaya ben çevirdim.” dedi.

“KİTAPTA KIRIM TATARLARI İÇİN ÖNEMLİ KONULARDAN BAHSEDİLİYOR”

Hikayelerden oluşan bölüm ile ilgili bilgi veren yazar, “Kitaptaki hikayelerde, çocuk seviyede olsa da, Kırım Tatar halkı için önemli konulardan bahsediliyor. Örneğin; dilin, kültürün önemine dikkat çekiliyor. ‘Oyuncak’ isimli hikayede ise Kırım Tatar Sürgünü anlatılıyor. Çocuklarımıza onların ulaşabilecekleri düzeyde bu tür trajik olayları da anlatmamız gerektiğine inanıyorum.” diye konuştu.

KİTAP UKRAYNA KÜLTÜR VAKFI DESTEĞİYLE BASILDI

Kırım Ailesi Kültür Merkezi Başkanı Anife Kurtseitova, “Bu kitaplar, Ukrayna Kültür Vakfı desteğiyle ‘Yol’ projesi çerçevesinde hazırladığımız çalışmaların bir parçası. Bize inanan ve destek veren herkese teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.