Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne katılacak ülkelerin sayısı arttı

Haberler
Anife Bilal
06 Ağustos 2021, 11:52
Anife Bilal
06 Ağustos 2021, 11:52

Ukrayna’nın organize ettiği Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne katılacak ülkelerin sayısı artış gösterdi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, zirveye katılacak ülke sayısının 32’ye çıktığını duyurdu.

Ukrayna’nın Kırım’ı işgalden kurtarmaya yönelik uluslararası çabaları birleştirmek amacıyla başlattığı Kırım Platformu’nun açılış zirvesine katılacağını teyit eden ülkelerin sayısı 32 oldu. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, dün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Bir ülke daha Kırım Platformu Açılış Zirvesine katılacağını teyit etti. Böylece katılımcı ülkelerin sayısı 32’ye çıktı.” ifadeleri kullandı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

İşgalci Rusya, Kırım Platformu ile ilgili ilk kez konuştu!

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.