Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi, siyasi tutsakların annelerine verilen cezayı onadı

Güncel
Anife Bilal
06 Temmuz 2021, 14:18
Anife Bilal
06 Temmuz 2021, 14:18

Rus işgali altında bulunan Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Yüksek Mahkemesi, yasa dışı olarak alıkonulan oğullarına destek vermek amacıyla tek kişilik eylemler düzenleyen siyasi tutsak Arsen Abhairov’un annesi Zeliha Abhairova ve siyasi tutsak Rüstem Emiruseinov’un annesi Zure Emiruseinova hakkında verilen para cezasını onadı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Yüksek Mahkemesinde, bugün siyasi tutsak Arsen Abhairov’un annesi Zeliha Abhairova’nın ve siyasi tutsak Rüstem Emiruseinov’un annesi Zure Emiruseinova’nın temyiz davaları görüldü. Sözde Yüksek Mahkeme, sözde Kurman (Krasnogvardeyskiy) Bölge Mahkemesinin, yasa dışı olarak alıkonulan oğullarına destek vermek amacıyla tek kişilik eylemler düzenleyen Zeliha Abhairova ve Zure Emiruseinova hakkında aldığı para cezası kararını onadı. Avukatlar, sözde hakimin her zamanki gibi savunmanın argümanlarını görmezden geldiğini aktararak sözde mahkemenin kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine şikayet edeceklerini bildirdi.

SİYASİ TUTSAKLARIN ANNELERİNDEN TEK KİŞİLİK PROTESTOLAR

İşgal altındaki Kırım’da 31 Ekim 2020 tarihinde Kırım Tatar siyasi tutsaklar Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un (Kurman Grubu) anneleri tarafından tek kişilik protesto eylemleri düzenlemişti. Kadınlar, yasa dışı olarak alıkonulan ve terörizmle suçlanan oğullarına destek vermek için “Oğlum terörist değil” yazılı pankartlarla tek kişilik protesto gerçekleştirmişti.

İşgalci mahkeme, Mayıs 2021’de, siyasi tutsak Arsen Abhairov’un annesi Zeliha Abhairova’yı 10 bin ruble (1140 TL) para cezasına, siyasi tutsak Eskender Abdulganiye’in annesi Emine Abdulganiyeva’yı 10 bin ruble  (1140 TL) ve siyasi tutsak Rüstem Emiruseinov’un annesi Zure Emiruseinova’yı 5 bin ruble (570 TL) para cezasına çarptırdı.

3 KIRIM TATARINA TOPLAM 42 YIL HAPİS CEZASI

Bilindiği gibi, Rusya’nın Güney Askeri Bölge Mahkemesi, 3 Kasım 2020 tarihinde Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov hakkında aldığı kararları açıkladı.

Rus mahkemesi, Rüstem Emirüseinov’u 17 yıl hapis cezası, Arsen Abhairov’u 13 yıl hapis cezası ve Eskender Abdulganiyev’i ise 12 yıl hapis cezasına çarptırdı. Üç Kırım Tatar siyasi tutsak Şubat 2019’dan beri alıkonuluyor.