Kırım'ın işgalinin 6. yıl dönümü: Kıyiv'de "Ukrayna'nın Tuzu" etkinliği düzenlendi

Güncel
Anife Bilal
23 Şubat 2020, 17:30
Anife Bilal
23 Şubat 2020, 17:30

Kırım’ın Rus işgalinin 6. yıl dönümü dolayısıyla Kıyiv’deki Kırım Evi Kültür Merkezinde “Ukrayna’nın Tuzu. Direnen Kırım ile Dayanışma Günü” etkinliği düzenlendi.

Etkinlik çerçevesinde fotoğraf sergisi, tiyatro performansı, tartışma paneli ve Kırım’daki durumu, insan hakları ihlalleri, yarımadanın işgalden kurtarılması konularının ele alındığı konferans gerçekleşti. Bunlarla birlikte etkinlik çerçevesinde Kırım Tatar siyasi tutsakların çocuklarına yardım toplamak amacıyla kermes düzenlendi.

Kırım Evi Program Direktörü Alim Aliyev yaptığı açıklamada, “Ukrayna devlet olarak kendine ait olan işgal edilen topraklar olmadan, Kırım olmadan yapamaz. Karadeniz’in tuzlu tadını dudaklarımızda hatırladığımız sürece Kırım’ı unutmayacağız ve kesinlikle oraya geri döneceğiz.” diye kaydetti.

“ÖZGÜRLÜĞÜN İŞGALİ”

Kıyiv Ulusal Kültür ve Sanat Üniversitesi öğrencileri “Özgürlüğün İşgali” isimli performansı sergileyerek yarımadada son 6 yılda oluşan baskı ortamını yansıtmayı başardılar. Kırım Evi girişinde oluşturulan “giriş çıkış kontrol noktalarında” misafirleri “yeşil adamlar” kostümleri giyen oyuncular karşıladı. Gösteri sırasında ise oyuncular tutuklama ve sorgulama sahneleri yansıttı, siyasi tutsakların monologlarını ve Kırımlı şairlerin şiirlerini okudular. İşgal sırasında ifade özgürlüğü koşullarını gösterdiler. Oyuncular insan hakları örgütlerinin raporlarına dayanarak oyunlarını hazırladıklarını belirttiler.

“TERS OLAYLARIN TARİHİ”

Gazeteci Taras İbragimov “Ters olayların tarihi” isimli fotoğraf sergisini tanıttı. Son dört sene boyunca gazeteci, işgal edilen Kırım’da Ukrainler ve Kırım Tatarlarına karşı açılan siyasi güdümlü davaları ziyaret ederek onlar hakkında bilgi topladı. Ocak ayında işgalciler gazetecinin işgal edilen Kırım’a 34 yıl boyunca girişi yasakladı.

İbragimov iki Kırım Tatarının namaz kıldığı sırada çektiği resmin onun en sevdiği resimlerden biri olduğunu anlatırken, “Bunlar Kırım Tatarlarına karşı açılan davaları takip eden Kırım Dayanışması teşkilatının yurttaş gazetecileri. Ben onlarla birlikte çalıştım. Bu resim onlar alıkonulmadan 6 ay önce çekildi.” dedi.

RUS DEZENFORMASYON OPERASYONLARI KONUŞULDU

“İnançsızlığın panzehiri. Modern Kırım tarihi dersleri” isimli tartışma paneli sırasında Rusya’nın şu an işgal edilen Kırım’da yürüttüğü dezenformasyon operasyonları ve onlara karşı koyma yöntemleri anlatıldı. Tartışma paneline konuşmacı olarak Alim Aliyev, Ukraynalı gazeteci Mıkola Semena, gazeteci, Vernadskiy Tavriya Milli Üniversitesi eski öğretim görevlisi Olga Duhniç, Ukrainska Pravda gazetesi Başeditörü Sevgil Musayeva ve gazeteci, UA:Krım kanalının yönetici yapımcısı Osman Paşayev katıldı.

İşgal edilen Kırım’dan 19 Şubat 2020 tarihinde Kıyiv’e gelen Ukraynalı gazeteci Mıkola Semena, “Rusya’nın Kırım’da yürüttüğü dezenformasyonu ve enformasyon operasyonlarını hayal bile edemezsiniz. Okullarda okuyan çocuklara Kırım’ın Ukrayna’ya bağlı olduğu dönemde hiç olumlu ve güzel bir şeyin yaşanmadığı (empoze ediliyor), ayrıca genel olarak Ukrayna hakkında negatif bilgiler anlatılıyor. Olumsuz şeyler sadece Ukrayna yönetimi hakkında değil tüm Ukrayna halkı hakkında anlatılıyor. Bu çok korkunç bir şey.” dedi.

Rusya’nın “kendi isteğiyle” Kırım’dan geri çekilmeyeceğini belirten Semena Ukrayna’nın uluslararası toplumla birlikte Kırım’ı işgalden kurtarma programını geliştireceği konusunda umudunu dile getirirken, “Güçlü uluslararası baskı olursa bu Kırım’ın kurtarılma sürecini hızlandıracak.” diye kaydetti.

Etkinlik çerçevesinde düzenlenen konferansta ise Kırım’ın yerli halkının yarımada dışına itilmesi ve onun yerine Rusya vatandaşlarının yerleştirilmesi, Kırımlılara destek verme ve diğer konular ele alındı. Konferansta Kırım Dayanışması koordinatörü Dilaver Memetov, Sivil Özgürlükleri Merkezi Başkanı Oleksandra Matviyçuk ve PEN Ukraine sivil örgütü Başkanı Andriy Kurkov konuşma yaptılar.