Kırım'ın işgaline yardım eden Kırım Halk Milisi üyesi yakalandı

Haberler
Ozan Barış Erim
21 Eylül 2021, 19:45
Ozan Barış Erim
21 Eylül 2021, 19:45

Ukrayna’nın Herson bölgesinde, işgalcilerle işbirliği yapan eski bir Ukrayna Silahlı Kuvvetleri askeri gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahsın, Ukrayna’ya ihanet ederek Kırım Halk Milislerine dahil olduğu ve Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesine yardım ettiği açıklandı.

Ukrayna’nın Herson bölgesinde, işgalcilerle işbirliği yapan eski bir Ukrayna Silahlı Kuvvetleri askeri yakalandı. Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) Kenti Savcılığının konu ile ilgili açıklamasında, yakalanan şahsın Kırım Halk Milisi üyesi olarak, Kırım yarımadasının işgalinde Rus askerlerine yardım ettiğini belirtti. Savcılık, söz konusu şahsa, Ukrayna Ceza Kanununun 111. maddesinin 1 fıkrası uyarınca (vatana ihanet) ve 260. maddesinin  2 fıkrası uyarınca (yasa dışı silahlı örgüte katılma) suçlamasının yönetildiğini aktardı. Herson Şehir Mahkemesi, şahsın şartlı salıverilmesi için 594 bin 750 grivna (193 bin TL) kefalet bedeli belirleyerek, hakkında tutuklama kararı aldı.

KIRIM HALK MİLİSİNE KATILDI

Şahsın, 2014 yılının Şubat ayı sonunda, gönüllü olarak “Kırım Halk Milisi” oluşumuna katıldığı belirtildi. Savcılığın açıklamasına göre, “Şubat-Mart 2014 döneminde, diğer Kırım Halk Milisi üyeleri ile birlikte, Simferopol uluslararası havaalanındaki stratejik tesislerin ve “Krımaeroruh” havacılık işletmesinin bölge şubesinin ele geçirilmesi sırasında, Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerine yardım etti. Özellikle Ukrayna anakarasından Kırım’a hareket eden uçakların inişini önlemek için bölge ve havaalanının kalkış ve iniş pistinin engellenmesinde doğrudan yer aldı ” ifadeleri kullanıldı.

Savcılık yakalanan vatan hainin adını açıklamazken Kırım Haber Ajansı tutuklanan şahsın isminin Valeriy Zolotıh olduğunu öğrendi.