Kırım'ın işgalci mahkemesinden Kırım Tatar avukata hapis cezası

Haberler
Anife Bilal
27 Mayıs 2022, 20:42
Anife Bilal
27 Mayıs 2022, 20:42

Rus işgal altındaki Kırım’ın Kremlin kontrolündeki yönetimi dayanaksız suçlamalarla Kırım Tatarlarına yönelik yıldırma amaçlı alıkoyma ve keyfi takibatlara devam ediyor. Sözde mahkemenin Kırım Tatar avukat Nazim Şeyhmambetov’u 8 gün hapis cezasına çarptırdığı bildirildi.

Akmescit (Simferopol) kentteki sözde Merkez Bölge Mahkemesi, Kırım Tatar avukat Nazim Şeyhmambetov’a 8 gün hapis cezası verilmesi kararı aldı. Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Aşırıcılıkla Mücadele Merkezi görevlileri dün alıkoydukları Şeyhmambetov’a Rusya İdari Suçlar Kanunu’nun 20.2.2 maddesinin 1. fıkrası (kamu düzeninin ihlaline neden olan kalabalık bir toplantıyı organize etmek) uyarınca suçlama yöneltti. İşgalcilerin iddiasına göre, 26 Ekim 2021 tarihinde “Merkez” polis şubesi yanında kalabalık bir grupla bulunan avukat güya “sosyal mesafeyi ihlal ederek koronavirüs enfeksiyonun yayılma tehdidini oluşturdu”.

KIRIM TATAR AVUKATLARA BASKI

Rus işgali altındaki Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Aşırıcılıkla Mücadele Merkezi görevlileri dün sabah saatlerinde Kırım Tatar avukat Edem Semedlayev’i alıkoydu. Birkaç saat alıkonulduktan sonra serbest bırakılan avukat Edem Semedlayev, sosyal medyada yapılan bir paylaşım nedeniyle hakkında idari dava açıldığını bildirdi. Dün sözde mahkemeye çıkarılan avukat hakkında 75 bin ruble para cezası kararı alındı. Semedlayev’in duruşması bittikten sonra onu savunan avukatlardan biri olan Kırım Tatarı Nazim Şeyhmambetov da alıkonuldu. Bugün ise işgalciler avukatlar; Ayder Azamatov ve Emine Avamileva’yı alıkoydu.