Kırım’da yeni Rusça- Kırım Tatarca konuşma kılavuzu tanıtıldı

13 Mart 2020, 14:21

Tezis Yayınevi müdürü, Armançık Kırım Tatar çocuk dergisi Baş Editörü Ediye Müslimova ve Kırım Tatar sözlükler, Kırım’ın eski yerleşim yerlerinin adlarının bulunduğu haritalar hazırlayan bilim insanı Aleksandr Goryainov, hazırladıkları “Laf Eteyik” (Konuşalım) isimli yeni Rusça Kırım Tatarca konuşma kılavuzunu tanıttı.

100 konuyu kapsayan 432 sayfalık konuşma kılavuzunun birinci baskısı 3 bin adet olarak basıldı.

Konu ile ilgili konuşan Ediye Müslimova, Kırım Tatar dilinin şu anki durumunun kendisini ve bilim insanı Aleksandr Goryainov’u bir konuşma kılavuzunu hazırlamaya teşvik ettiğini anlattı. İlginç olan şu ki Kırım Tatar dilinin hem yalıboyu hem çöl şivesini mükemmel bilen Ediye Müslimova kitaptaki Rusça kısmı hazırladı öte yandan Rus bilim insanı Aleksandr Goryainov ise onların Kırım Tatar diline çevirdi.

İlgili konuşma kılavuzunda ilk defa daha önce hazırlanan sözlük ve konuşma kılavuzlarında bulunmayan; çeşitli dini merasimlerde kullanılan ifadeler, telefon görüşmesi, sohbet, internet sohbeti, elektronik cihazlar gibi konular ele alındı. Konuşma kılavuzu Kırım Tatar iş kadını Dilara Seferova’nın maddi desteğiyle basıldı. Yaklaşık yirmi yıldan beri iş birliği yapan ve birlikte bir dizi kitap ile harita hazırlayan Müslimova ile Goryainov, hazırladıkları yeni konuşma kılavuzunun Kırım Tatarcayı öğrenmek isteyen herkes için faydalı olacağını düşünüyor.


Kırım
Kırım Tatarca
konuşma kılavuzu
Bunlara da bakın: