Kırım'da toplu baskın: İşgalci güçler Kırım Tatarlarını darp etti!

Haberler
Anife Bilal
27 Mart 2019, 15:17
Anife Bilal
27 Mart 2019, 15:17

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da bugün düzenlenen baskınlar sırasında işgalci görevlilerin Kırım Tatarlarına karşı şiddet uyguladığı bildirildi.

Akmescit’in Bavurçi semtinde yaşayan 25 yaşındaki Kırım Tatarı Seytveli Seytabdiyev’in evinde düzenlenen arama sırasında işgalcilerin birkaç kere Seytablayev’in sırtına vurduğu belirtildi.

Gözaltına alınan Seytveli Seytablayev’in eşi Elvina Mustafayeva yaptığı açıklamada yaşananları, “Görevlilerden biri: “Her şey iyi olacak, eşini serbest bırakırız” diyordu. İkinci görevli ise küfür ediyor, kaba davranıyordu. Eşimi telefon kilidini açmaya zorlamak için birkaç kere sırtına vurdular. Sabah namazı kılmasına izin vermediler. Vedalaşmak ve eşimin eşyalarını toplamak için bize birkaç dakika verdiler. Bana cuma günü FSB’nin Akmescit ofisine gelmemi söylediler.” diye anlattı.

Elvina Mustafayev’de evinde yapılan aramanın yaklaşık 4 saat sürdüğü belirtti. Aramadan sonra işgalciler iki kitaba el koydu, ancak Seytveli Seytablayev’in söz konusu kitapların kendisine ait olmadığını, aramadan önce evinde bulunmadığını ifade ettiği aktarıldı.

İŞGALCİLERDEN ONLARCA KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

ARAMALAR SONUCU EN AZ 17 KIRIM TATARI ALIKONULDU

Aramalardan sonra en az 17 Kırım Tatarının alıkonulduğu biliniyor. Toplu baskının Rusya Federal Güvenlik Servisi tarafından işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde yapıldığı belirtildi.