Kırım'da koronavirüs nedeniyle vefat edenlerin sayısı 700'e yaklaştı

Haberler
Anife Bilal
25 Aralık 2020, 18:13
Anife Bilal
25 Aralık 2020, 18:13

Rus işgali altındaki Kırım’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını hızla yayılmaya devam ediyor. İşgalci yönetim, Kırım’da 24 Aralık 2020 tarihinde 423 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiğini duyurdu.

Kırım’ın işgalci yönetiminden bugün yapılan açıklamaya göre, yarımadada son bir günde 85’i Akyar’da (Sivastopol) olmak üzere toplam 423 yeni koronavirüs vakası tespit edildi ve 12 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 

TOPLAM VAKA SAYISI 30 BİNE YAKLAŞTI

Öte yandan işgalcilerin açıkladığı istatistiklere göre, salgının başından bu yana Kırım’da toplamda 29 bin 416 Kovid-19 vakası tespit edildi ve 674 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

KIRIM’DAKİ GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR!

Bilindiği gibi insan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığı, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.

İLAÇ YETERSİZLİĞİ YAŞANIYOR

Öte yandan sivil toplum aktivistleri, sosyal medyada yaptıkları açıklamalarda, koronavirüse yakalanan kişilerin sayısının her geçen gün arttığını, Kırım’daki tüm hastanelerin dolu olduğu ve hastalar için ilaç eksikliğinin yaşandığını duyurdu. Aktivistler ayrıca işgalcilerin Kovid-19 nedeniyle vefat edenlerin gerçek sayısını gizlediğine dikkat çekiyor.

“KIRIM SAĞLIK SİSTEMİNDE ÇÖKÜŞ YAŞANABİLİR”

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, yaptığı açıklamada işgal altındaki Kırım’da Kovid-19 salgınının yayılma hızının arttığını vurgularken, “21 Aralık 2020 tarihinden itibaren günlük koronavirüs vaka sayısı 355’e ulaştı. Öte yandan yerli uzmanlar, yakın zamanda günlük vaka sayıların 500’ü aşacağını söylüyor. Bu nedenle Kırım sağlık sisteminde çöküş yaşanabilir.” ifadeleri kullandı.