Kırım'da koronavirüs: İki günde 500'den fazla yeni vaka

Haberler
Zera Kırımlı
26 Ekim 2020, 17:29
Zera Kırımlı
26 Ekim 2020, 17:29

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da son iki gün içinde 517 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası tespit edildi.

Kırım’ın işgalci yönetiminin açıklamalarına göre, 24 Ekim Cumartesi günü yarımadada 318, 25 Ekim Pazar günü ise 199 Kovid-19 vakası tespit edildi.

Öte yandan Kremlin kontrolündeki yönetimin verilerine göre, salgının başından bu yana Kırım’da toplamda 10 bin 424 koronavirüs vakası tespit edildi, 5 bin 752 kişi iyileşti ve 179 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

KIRIM’DAKİ GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR!

İnsan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığı, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.

İLAÇ YETERSİZLİĞİ YAŞANIYOR

Öte yandan sivil aktivistler sosyal medyada yaptıkları açıklamalarda, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının her geçen gün arttığını, Kırım’daki tüm hastanelerin dolu olduğu ve hastalar için ilaç eksikliğinin yaşandığı duyurdu.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’DAN KIRIM İÇİN İLAÇ YARDIMI ÇAĞRISI

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 24 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Kırım’daki koronavirüs salgınının hızla yayıldığına dikkat çekerek, “İşgal altındaki Kırım’ın hastane ve eczanelarinde Kovid-19 tedavisi için en gerekli olan ilaçlarla ilgili sürekli bir sıkıntı yaşanıyor.” ifadelerini kullandı. 

Çubarov ayrıca Kırım’da eksik olan ilaçların sağlanması konusunda yardımcı olma çağrısında bulundu.