Kırım'da Kırım Tatar Sürgünü Kurbanları Anıtı'na vandal saldırı!

29 Haziran 2020, 19:00

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Sak kentinde kimliği belirsiz bir kadın, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü Kurbanları Anıtı’na çirkin bir saldırı gerçekleştirdi. Olayla ilgili Kırım Tatar aktivistler, saldırının planlı bir şekilde gerçekleştiğini aktardı.

Kırım Tatar aktivist Mansur Teyfuk Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, “Bugün, Sak’ta Kemerovo kentinden gelen bir kadın kentin girişinde dikilen anıta saldırdı. Anıtta Kırım Tatarlarının sembolü olan Tarak Tamga’nın resmi ve Kur’an-ı Kerim’den bir ayet yazıyor. Kadın arabasının üstüne çıkarak bir çekiçle anıtın üstündeki ayı kırmaya çalıştı. Çekiç kırıldıktan sonra kadın arabadan bir tane daha çekiç çıkardı. Bu durum, saldırının önceden planlandığına işaret ediyor. Kadın, saldırı esnasında ayrıca Kırım Tatarlarına ve dinlerine yönelik ağır hakaretler etti.” diye bildirdi.

İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’DA TARAK TAMGA’YA VANDAL SALDIRI!

Aktivist, Kırım Tatar Sürgünü Kurbanları anıtına saldıran kadının olay yerinden kaçmayı denediğini ancak arabasının çalışmadığı için bunu yapamadığını belirtti.

Ayrıca aktivist, olay yerine gelen sözde polis görevlilerinin video ve fotoğraf çekimi yapmayı yasakladığını kaydetti.

Сегодня в городе Саки жительница г.Кемерово совершила акт вандализма над памятным камнем, который расположен при въезде…

Опубліковано Mansur Teyfuk Понеділок, 29 червня 2020 р.


İşgal Altındaki Kırım
vandal saldırısı
Bunlara da bakın: