Kırım'da bir Kırım Tatarının evinde arama yapıldı

Haberler
Anife Bilal
14 Nisan 2021, 19:59
Anife Bilal
14 Nisan 2021, 19:59

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarlarına yönelik baskılar devam ediyor. İşgalci güçlerin bugün bir Kırım tatarının evine baskın düzenlediği bildirildi.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatından yapılan açıklamaya göre, bu sabah saat 5.30’da işgalci güçler, Akmescit bölgesinde bulunan Şumhay (Zareçnoye) köyünde ikamet eden Abdulselam Selametov’un evine baskın düzenleyerek arama yaptı. Ev sahibi olarak geçen Selametov’un birkaç yıldır Kırım’ın dışında yaşamasından dolayı evde bulunmadığı ifade edildi.

ARAMA İZNİ GÖSTERİLMEDİ

Arama sırasında evde Abdulselam Selametov’un büyük oğlu Adil bulunuyordu. Arama ile ilgili açıklamada bulunan Adil Selametov, işgalci güçlerin 5.30’da baskın düzenlediğini, baskında yer alan görevlilerin maske takmadığını ve kendisine arama izni göstermediğini aktardı. Konu ile ilgili açıklama yapan avukat, “Görevlilerden biri, aramanın terörizmle bağlantılı bir soruşturma çerçevesinde yapıldığını açıkladı. Nasıl bir soruşturma ve Selamov ailesiyle ne bağlantısı var mutlaka öğreneceğiz.” dedi. İşgalci güçlerin aramadan sonra dini kitaplara, telefon, bilgisayar ve video oynatıcıya el koyduğu belirtildi.