Kırım'da bir kentte sular kesilecek

Haberler
Zera Kırımlı
14 Ekim 2020, 20:35
Zera Kırımlı
14 Ekim 2020, 20:35

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da bir kentte daha belirli saatlere göre su verileceği duyuruldu.

İşgalci yönetim, 15 Ekim 2020 tarihinden itibaren Kırım’ın Karasubazar (Belogorsk) kentinde belirli bir çizelgeye göre su verileceğini açıkladı.

YARINDAN İTİBAREN UYGULANACAK

Karasubazar’ın (Belagorsk) sözde Valisi İgor İpatko, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Yarından itibaren su belirli saatlere göre verilecek. Bu zorunlu bir önlem. Kente su sağlayan kaynaktaki su seviyesi düşüyor. Dolayısıyla biz daha sonra tamamen susuz kalmamak için belirli saate göre su verme uygulamasına geçmeliyiz.” dedi.

20 SU DEPOSU ALINACAK

Sözde Vali, sabah 5.30 ile 9.00 ve akşam 17.00 ile 23.00 arasında suyun normal basınçla verileceğini, diğer saatlerde ise su basıncının düşürüleceğini belirtti. Öte yandan durumun daha da kötüleşeceğini öngören işgalci yönetim, Karasubazar için 20 su deposunun satın alacağını bildirdi.

20 bin kişilik nüfusa sahip olan Karasupazar’a Karasu-Başı dağlık nehrinden su sağlanıyor. İlgili nehir, Büyük Karasu ve Salgir nehrinin sağ kolunu besliyor. Karasu-Başı Kırım’ın en büyük karst kaynağı.

AKYAR’DA OLAĞANÜSTÜ DURUM İLAN EDİLDİ

Ayrıca işgalci yönetim, su sorunu nedeniyle Akyar’da (Sivastopol) da olağanüstü durum ilan etti.

İşgalci yönetimden yapılan açıklamada, sene sonuna kadar yoğun yağışın beklenmediği belirtilirken, kente su sağlayan barajdaki su miktarının ancak 81 gün yeteceği ifade edildi.

AKSONOV ZORLA EL KOYULACAĞINI BİLDİRMİŞTİ

Daha önce Kırım’ın işgalci yönetiminin, Kırımlıların bahçelerindeki su kuyularına göz diktiği bildirilmişti. Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, insanların özel su kuyularının satın alınacağını, sahiplerinin buna rıza göstermemesi durumunda kuyularına zorla el konulacağını söylemişti.

İlgili haber: İŞGALCİLER, KIRIM SAKİNLERİNİN SU KUYULARINA EL KOYACAK

Kırım’da, özellikle Kırım Tatarlarının toplu olarak yaşadığı yerleşim yerlerinde, gerekli altyapının olmaması nedeniyle insanlar, su ihtiyaçlarını karşılamak için suyu, kazdıkları kuyulardan temin ediyorlar.

PUTİN’DEN KIRIM’DA SU ARITMA TESİSİ İNŞA ETME TALİMATI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla işgal edilen Kırım’daki su sorununu çözmek için yarımadada, deniz suyu arıtma tesisinin inşa edileceği bildirildi. Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, 25 Eylül 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Rusya Hükumetinin Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile birlikte deniz suyu arıtma tesisi inşa etme kararı üzerinde çalıştığını ifade etti.

RUSYA, KIRIM’DAKİ ASKERİ ÜSLERİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN YARIMADANIN SU KAYNAKLARINI SÖMÜRÜYOR!

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) İnsan Hakları Konseyi’nin temiz içme suyu ve sanitasyonu insan hakları olarak kabulünün yıl dönümü vesilesiyle bir açıklama yayımlamıştı.

Rusya’nın, işgal ettiği Kırım’daki su kaynaklarını askeri amaçlarla sömürmesine dikkat çekilen açıklamada, “İşgal altındaki Kırım’da yasa dışı olarak ele geçirilen sanayi kuruluşlarının ve doğal kaynakların aşırı kullanımı, yarımadanın nüfusunun içme suyuna erişimini tehlikeye atmaktadır. Bunun dışında işgalci yetkililer yarımadadaki askeri-sanayi komplekslerinin, askeri tesislerinin ve işletmelerinin gelişimini hızlandırmak için giderek daha fazla su talep ediyorlar.” ifadeleri kullanıldı.

KIRIMOĞLU: RUSYA YARIMADADAKİ SUYU ASKERİ İHTİYAÇLARI İÇİN HARCIYOR

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’ı işgal eden Rusya’nın yarımadaki su kaynaklarını sivil nüfus için değil askeri ve sanayi ihtiyaçlarına harcadığını ifade etmişti.

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANAKARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu. Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.