İşgalin başından bu yana Kırım'da alıkonulan 247 siyasi tutsaktan 177'si Kırım Tatarı

Haberler
Anife Bilal
18 Haziran 2022, 15:36
Anife Bilal
18 Haziran 2022, 15:36

Rus işgali altındaki Kırım’da, 2014 yılından bu yana, 177’si Kırım Tatarı olmak üzere 247 kişinin siyasi nedenlerden ötürü alıkonulduğu duyuruldu. Ayrıca Rusya’nın, 24 Şubat’ta başlattığı geniş çaplı işgalden sonra Kırım Tatarlarına yönelik baskıların arttığı vurgulandı.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi, Rusya’nın Kırım’ı işgal ettiği 2014 yılından bu yana yarımadada 247 kişinin siyasi güdümlü davalar çerçevesinde alıkonulduğunu bildirerek, “Bu kişilerin 177’si yerli olan Kırım Tatar halkının temsilcisi” diye aktardı. Geniş çaplı işgal saldırısı başlattığı 24 Şubat’tan sonra Rusya’nın, Kırım Tatar halkına uygulanan baskıları artırdığını belirten Merkez, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bu dönem içinde 7 Kırım Tatarı alıkonuldu:

4 Mart’ta Rıkove kasabası sakini, Herson Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkan Yardımcısı Nasrulla Seydaliyev;

31 Mart’ta Novooleksiyivka kasabası sakini Rüstem Gugurik;

9 Nisan’da Herson sakini Arsen İbraimov;

11 Nisan’da Geniçesk sakini Artur Memetşayev;

14 Nisan’da Rüstem Osmanov;

20 Mayıs’ta Azovske köyü sakini Ruslan Abduramanov;

25 Mayıs Geniçesk bölgesi Partizanı köyü sakini Ayder Umerov;

5 Haziran’da Herson bölgesi sakini Memet Dolgopolov.

Tüm bu insanlar Numan Çelebicihan Taburu üyesi olmakla suçlanıyor.

NUMAN ÇELEBİCİHAN TABURU NEDİR? GERÇEKTEN VAR MI?

Numan Çelebicihan Taburu oluşturma fikri Ukrayna’da 2016 yılından beri tartışılıyordu. Ancak tabur, resmi olarak sadece Rusya’nın Ukrayna’ya geniş çaplı saldırı başlattığı 24 Şubat 2022 tarihinden sonra resmi olarak kuruldu. Diğer yandan, Rus özel servisleri bu bahaneyi uzun süredir kullanarak Kırımlıları kovuşturuyor. 2022 yılından önce işgalciler aynı suçlamalar çerçevesinde Kırım Tatarları; Edem Kadırov (4 yıl hapis cezası), Fevzi Sagancı (10,5 yıl hapis cezası), Dilaver Gafarov (9 yıl 10 ay hapis cezası) ve Nariman Mejmedinov (8 yıl hapis cezası), Mecit Ablamitov’u (6 yıl hapis cezası) mahkum etti.

Öte yandan, 24 Şubat 2022 tarihinden sonra işgalciler, Nasrulla Seydaliyev, Rüstem Osmanov, Rüstem Gugurik, Arsen İbrayimov, Ayder Umerov ve Ruslan Abdurahmanov olmak üzere toplamda 6 Kırım Tatarı sözde Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma iddiasıyla alıkoydu.

 Rusya Yüksek Mahkemesinin 1 Haziran 2022’de Kırım Tatar Numan Çelebicihan Taburu’nu “terör örgütü” olarak tanıdığı duyuruldu.