İşgalcilerden Kırım Tatar imama bir misyonerlik suçlaması daha

Haberler
Anife Bilal
26 Nisan 2021, 18:47
Anife Bilal
26 Nisan 2021, 18:47

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde yönetimi, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak için çeşitli bahaneler kullanmaya devam ediyor.  İşgalciler, Aluşta dini cemiyeti imamı Yusuf Aşirov’u bir kere daha sözde yasa dışı misyonerlik faaliyetlerinde bulunmak ile suçladı.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatından bugün yapılan açıklamaya göre, Rus işgali altındaki Kırım’da sözde savcı Sergey Brodskiy, Rusya İdari Kanunun 5.26 maddesinin 4. fıkrası uyarınca (yasa dışı misyonerlik faaliyetlerinde bulunma) Aluşta dini cemiyeti imamı Yusuf Aşirov hakkında soruşturma başlattı. Sözde savcının Aşirov’a verdiği belgede, “30 Mart 2021 tarihinde yapılan denetim sırasında, Aluşta dini cemiyeti imamı Yusuf Aşirov’un 20.03.2020 ile 26.03.2021 tarihleri arasında her cuma günü ve dini bayramlarda Yukarı Camii’de misyonerlik faaliyetleri yürüttüğü tespit edildi.” ifadeleri kullanıldı.

DİNİ KİTAPLAR NEDENİYLE DE SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ayrıca sözde savcının, Aluşta din cemiyeti hakkında güya “yasalara göre  işaretlenmemiş” dini kitapları bulundurma suçlamasıyla soruşturma başlattığı belirtildi. Bilindiği gibi, işgalci güçler ve Kırım’ın sözde Müftülüğü temsilcileri, 30 Mart 2021 tarihinde Aluşta’daki Yukarı Cami’ye güya denetleme yapma bahanesiyle baskın düzenlemişti.

ALUŞTA DİN CEMİYETİ, UZUN BİR SÜREDİR İŞGALCİLERİN BASKILARINA UĞRUYOR

Aluşta Din Cemiyeti Başkanı Kırım Tatarı Lenur Halilov, 10 Haziran 2019’da alıkonulmuştu. İşgalciler, Halilov’u Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 1. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle suçluyor.

Aluşta Din Cemiyeti Başkanı, cemiyetin Kırım’ın sözde Mülkiyet İlişkileri Bakanlığına karşı açtığı davanın inceleneceği duruşmadan 2 hafta önce alıkonulmuştu. Kremlin kontrolündeki sözde Kırım Müftülüğü ile sözde Din ve Etnik İşlerden Sorumlu Komitesi, davanın tarafı olarak geçiyordu. 1994 yılında Kırım’ın Bakanlar Kurulu kararıyla Aluşta’daki cami ve ona ait toprak karşılıksız ve süresiz olarak Halilov’un başkanı olduğu Aluşta Dini Cemiyetine devredildi. Fakat cemiyet, işgalden sonra camiyi ve ona ait toprağı Rus yasalarına göre tescil etmeye başladığı zaman, caminin sözde Kırım Müftülüğüne devredildiğini öğrendi. Bundan dolayı cemiyet, Kırım’ın sözde Mülkiyet İlişkileri Bakanlığına karşı dava açmıştı. Buna ek olarak Aluşta kentinin sözde savcılığı Aluşta Din Cemiyeti İmamı Yusuf Aşırov “yasa dışı misyonerlik faaliyetlerini yürütmekle” suçlu bulunarak para cezasına çarptırıldı. 

Ayrıca Aluşta Din Cemiyeti Başkan Vekili Kırım Tatarı Ruslan Emirvaliyev, VKontakte sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım nedeniyle Rusya İdari Kanununun 20.3.1. maddesini (insan onurunu aşağılamak, nefret veya düşmanlığa teşvik etme) ihlal etmekle suçlu bulunarak bin ruble para cezasına çarptırıldı.

Aluşta Din Cemiyeti 22 Nisan 1993 tarihinde resmi olarak kuruldu ve 27 yıldır faaliyet gösteriyor.