İşgalciler tarafından alıkonulan 5 Kırım Tatarı bugün mahkemeye çıkarılacak

Haberler
Anife Bilal
06 Eylül 2021, 10:58
Anife Bilal
06 Eylül 2021, 10:58

Rus işgali altında bulunan Kırım’da, işgalci güçler tarafından, 3-4 Eylül’de kaçırılan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarı bugün mahkeme çıkarılacak.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da,  3-4 Eylül’de, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarı alıkonuldu. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Kırım Tatarlarını, Rusya Ceza Kanunu’nun 281. maddesi uyarınca güya “sabotaj” düzenlemekle suçluyor. Düzmece suçlamalar çerçevesinde alıkonulan 5 Kırım Tatarı bugün mahkemeye çıkarılacak. Davanın Akmescit’teki (Simferopol) sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesinde saat 11.00’de görülmeye başlaması planlanıyor.

KTMM BAŞKAN YARDIMCISI CELAL DAHİL 5 KIRIM TATARI ALIKONULDU

Bilindiği gibi işgal altındaki Kırım’da,  3 ve 4 Eylül günleri içinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı daha alıkonuldu. Kırım Tatarlarının götürüldüğü yer hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. Alıkonulanların akrabaları ve aktivistler alıkonulan Kırım Tatarların bulunduğu yeri öğrenmek için Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binası önünde toplandı. İşgalci güçler açıklama yapmak yerine Kırım Tatar aktivistlere müdahale ederek, yaşlılar ve kadınlar dahil yaklaşık 40 kişiyi alıkoydu, bir Kırım Tatarını da darp etti. Gözaltına alınanlar arasında Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev, KTMM üyesi Lemmar Yunusov, eski siyasi tutsak Kazim Ametov de yer aldı. İlk Kırım Tatarının alıkonulmasında bir buçuk gün geçtikten sonra işgalcilerden alıkonulan Kırım Tatarlarının bulunduğu yere dair açıklama yapıldı. Sözde soruşturma görevlisi Vitaliy Vlasov, avukat İslam Velilayev’e yaptığı açıklamada alıkonulan 5 Kırım Tatarının FSB binasında tutulduğunu bildirdi.