İşgalciler sıradaki temyiz davası öncesinde Kırım Tatar aktivistlere uyarı dağıtıyor

23 Aralık 2019, 13:48

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın işgalci yönetimi, 10-11 Temmuz 2019 tarihinde Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek vermek amacıyla Moskova’daki mahkeme duruşmasına katılan Kırım Tatar aktivistleri ziyaret ederek, “toplantılar, mitingler, gösteriler, yürüyüşler ile ilgili yasaların ihlalinin kabul edilemezliği hakkında” uyarı kağıdı dağıttı.

Bilindiği üzere, Kırım Tatarları Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev, Teymur Abdullayev, Ayder Saledinov’un (Birinci Akmescit Grubu) Rus mahkemesinin aldığı hapis cezasına karşı verdikleri temyiz dilekçeleri, 24 Aralık 2019 tarihinde Moskova’daki mahkemede incelenecek.

Temmuz ayında Moskova’daki destek eylemine katılan aktivistlerden biri Kırım Dayanışması sivil teşkilatına yaptığı açıklamada, “Bizim bölgeden sorumlu polis görevlisi geldi, kendini tanıttı. Bana uyarı verdi. ‘Bu nedir?’ soruma hiç cevap vermedi. İmza atmamı istedi. Ben imza attım. Bu belgenin ne anlama geldiği sorusuna: ‘Sadece bir uyarı. Yasaları ihlal etmemen için.’ cevabını verdi… Diğer aktivistlere de bu tür uyarı kağıtları dağıtılıyor.” diye anlattı.

MAHKEME ÖNÜNDE TOPLANAN KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE PARA CEZASI VERİLMİŞTİ

Kırım Tatar siyasi tutsaklar Enver Mamutov, Remzi Memetov, Zevri Abseitov ve Rüstem Abiltarov’a destek vermek için Rusya Yüksek Mahkemesi önünde toplanan 46 Kırım Tatar aktivist 11 Temmuz 2019’da gözaltına alınmıştı. Aktivistler hakkında miting veya gösteri organize etme prosedürünü ihlal etmeleri yönünde tutanak tutulduktan sonra serbest bırakılmışlardı. Daha sonra Kırım Tatar aktivistler 10 ile 20 bin ruble arasında değişen para cezalarına çarptırılmışlardı.


Kırım Tatarlarına baskı
Rus baskısı
uyarı
Bunlara da bakın: