İşgalciler Kırım Tatar kardeşleri cezaevinde de rahat bırakmıyor: İkisi de hücreye atıldı!

Güncel
Anife Bilal
08 Haziran 2020, 11:27
Anife Bilal
08 Haziran 2020, 11:27

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı “Hizb-ut Tahrir Davası” kapsamında yargılanarak mahkum edilen, Kırım Tatar siyasi tutsaklar Teymur Abdullayev ve Uzeir Abdullayev’e alıkonuldukları cezaevlerinde baskı uygulanmaya devam ediyor.

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLARIN ANNESİ: SADECE İKİ OĞLUM VAR…

Siyasi tutsak kardeşlerin annesi Dilara Abdullayeva, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Çok üzgünüm. Teymur’un hücre cezası süresi 20 Haziran’a kadar uzatıldı. Ayrıca Uzeir de üçüncü kez hücre cezasına gönderildi. İki oğlum da hücreye atıldı. Sadece iki oğlum var…” ifadelerini kullandı.

Daha önce Kırım Tatar siyasi tutsaklar Teymur Abdullayevve Emil Cemadenov’un alıkonuldukları cezaevinde iki aydan uzun bir süredir hücrede tutulduğu bildirilmişti.

KIRIM TATARLARINA İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemlerini kullanıyor.