İşgalciler, Kırım Tatar imamları misyonerlikle suçlamaya devam ediyor

27 Ekim 2020, 22:40

Rus işgali altındaki Kırım’da, sözde yasa dışı misyonerlik faaliyetlerinde bulunduğu suçlamasıyla bir imam hakkında daha idari dava açıldı. Kırım Tatar imam, Cuma namazı kıldırdığı için suçlandı ve ilk mahkemesi bugün görüldü.

Kırım Tatarlarına baskı uygulamak için çeşitli yöntemlere başvuran işgalci yönetim, camide Cuma namazı kıldıran bir Kırım Tatar imamını daha yasa dışı misyonerlikle suçladı. Kırım Dayanışması sivil teşkilatının bildirdiğine göre, işgalciler Sudak bölgesinde bulunan Taraktaş (Daçnoye) köyündeki camide Cuma namazı kıldırdığı için imam Ablakim Galiyev’e suçlama yöneltti.

“BU DAVA SİYASİ GÜDÜMLÜ”

Konu ile ilgili açıklama yapan insan hakları savunucu Seytosman Karaliyev, “Bugün ilk mahkeme duruşması yapıldı. Galiyev Cuma namazını kıldırdığını kabul etti. Fakat yasa dışı misyonerlik suçlamaları reddetti. Daha önce, kendisine yüklenen suçu anlamadığı için idari ihlale dair tutanağı imzalamıştı. Galiyev’in suçsuz olduğunu ispatlamaya kararlıyız ve bu davanın da siyasi güdümlü olduğunu görüyoruz. İdari ve ceza hukuk dini yüzünden bir insana baskı uygulamak için kullanılıyor.” diye konuştu.

MÜSLÜMAN TOPLULUĞA BASKI UYGULANDI

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı işgalci yönetiminin daha önce de Taraktaş’taki Müslüman topluluğuna baskı uyguladığını bildirdi. Mart 2019’da işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Müftüsü Emirali Ablayev’in talebiyle Taraktaş’taki camide elektrik ve su kesilmişti.

CUMA NAMAZI KILDIRDIĞI İÇİN 30 BİN RUBLE PARA CEZASINA ÇARPTIRILDI

Bilindiği gibi, 29 Nisan 2020 tarihinde Kırım’daki sözde mahkeme, Cuma namazı kıldıran Kırım Tatar imam Halilov’u Rusya İdari Suçlar Kanunu’nun 20.2 maddesinin 2. fıkrası (izinsiz miting, gösteri vb. organize etmek) uyarınca suçlu buldu ve onu 30 bin ruble para cezasına çarptırdı.


Kırım Tatarları
Rus baskısı
Bunlara da bakın: