İşgalciler Kırım Tatar aktivistin evine baskın düzenledi

Haberler
Anife Bilal
04 Aralık 2020, 11:59
Anife Bilal
04 Aralık 2020, 11:59

Kırım’ın Rus işgalci yönetiminin Kırım Tatarlarına karşı uyguladığı baskılar durmak bilmiyor. İşgalci güçler, düzmece  “Veciye Kaşka davası” çerçevesinde mahkum edilen Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov’un evine baskın düzenledi.

Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatından bu sabah Facebook üzerinden yapılan açıklamada, Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov’un evinde arama yapıldığı bildirildi. Aramanın bu sabah saat 7.30 ile 8.35 arasında gerçekleştiği belirtildi.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal yaptığı açıklamada, aramanın Kazim Ametov’un oğlu ile bağlantılı olduğunu aktardı. Celal’in açıklamasına göre,  işgalciler Kazim Ametov’un oğlu Guliver’i “yasa dışı silahlı örgütün üyesi” olmakla suçluyor. Kazim Ametov oğlunun şu an Ukrayna’nın ana kısmında çalıştığını anlattı.

KAZİM AMETOV’UN AÇIKLAMASI

Aktivist Kazim Ametov’un Kırım Dayanışmasına açıklaması şu şekilde:

İŞGALCİLER KIRIMLILARI HİÇ VAR OLMAYAN BİR TABURUN ÜYESİ OLMAKLA SUÇLUYOR

Numan Çelebicihan Taburu oluşturma fikri Ukrayna’da 2016 yılından beri tartışılıyor. Ancak tabur resmi olarak hiçbir zaman kurulmadı. Diğer yandan, Rus özel servisleri bu bahaneyi kullanarak Kırımlıları kovuşturmaya devam ediyor. Daha önce işgalciler aynı suçlamalar çerçevesinde Kırım Tatarları Edem Kadırov (4 yıl hapis cezası), Fevzi Sagancı (10,5 yıl hapis cezası), Dilaver Gafarov (9 yıl 10 ay hapis cezası) ve Nariman Mejmedinov’u (8 yıl hapis cezası) mahkum etti.

DÜZMECE “VECİYE KAŞKA DAVASI”

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, 23 Kasım 2017 tarihinde, işgalci güçler yeni baskınlar düzenleyerek birkaç Kırım Tatar aktivistini gözaltına aldı. Rus işgalcilerin Akmescit’te bir kafeye, Kırım Tatar aktivistlerin güya Türkiye vatandaşı şahıstan para talep ettiği bahanesiyle düzenlediği baskın sırasında dört Kırım Tatar aktivisti alıkonuldu. Bunların arasında; “26 Şubat davası” çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarı Mustafa Degermenci’nin babası Bekir Degermenci, Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Asan Çapuh, Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov ve Ruslan Trubaç bulunuyordu. İşgalciler, Kırım Tatarlarının Türkiye vatandaşı Yusuf Altan isimli şahıstan 7 bin dolar para talep ettiğini ileri sürdü.

Akmescit’teki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 23 Kasım’da yapılan baskınlardan sonra gözaltına alınan dört Kırım Tatar aktivist hakkında da tutukluluk kararı çıkardı.

FSB’nin düzenlediği baskın sırasında Kırım Tatar milli hareketinin efsanevi emektarı Veciye Kaşka fenalaştı. 83 yaşındaki Kırım Tatar aktivisti yaşadığı strese dayanamayıp hastaneye yetişemeden ambulansta hayatını kaybetti. Daha sonra alınan bilgilere göre, Yusuf Altan isimli şahsın, yaşama veda eden Kırım Tatar milli hareketi emektarı Veciye Kaşka ve diğer birkaç kişiye daha borcu olduğu öğrenildi.

Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Nisan 2019’da düzmece  “Veciye Kaşka davası” çerçevesinde yargılanan Kırım Tatar aktivistler Bekir Degermenci, Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Asan Çapuh hakkında aldığı kararı açıkladı.

Sözde mahkeme Kırım Tatar aktivistler Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Bekir Degermenci hakkında 3 yıl şartlı hapis cezası ve 3 yıl denetimli serbestlik, Asan Çapuh hakkında ise 3,5 yıl şartlı hapis cezası ve 3 yıl denetimli serbestlik cezası kararı aldı.

İşgalci mahkeme Kırım Tatar aktivistler Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Bekir Degermenci’yi gasp suçundan suçlu buldu. Asan Çapuh ise hem gasp suçundan hem 3 Kalaşnikof tüfeği ve mühimmat saklamaktan suçlu bulundu.