İşgalciler Kırım Dağlarını mahvediyor

Haberler
Anife Bilal
19 Temmuz 2021, 17:51
Pr. Maxime
Anife Bilal
19 Temmuz 2021, 17:51

Kremlin yönetimi, işgal ettiği Kırım’daki ekolojik çevreye zarar vermeye devam ediyor. Kırım Tatar milli hareketi üyesi Abdureşit Cepparov, işgalci yönetimin Kırım Dağlarını yıkarak yarımadanın ekolojisini mahvettiğini duyurdu. 

Kırım Tatar milli hareketi üyesi Abdureşit Cepparov, Kremlin yönetiminin işgal ettiği Kırım’ın ekosistemini yok ettiğini anlattı. LB.ua haber sitesinde yayımlanan röportajda Cepparov, işgalcilerin Kırım Dağları’nda yürüttüğü inşaat çalışmalarından dolayı yarımadanın arazi şeklinin değiştiğini anlattı. Rus işgalci yönetimin, Kırım’da inşa ettiği Tavrida otoyolu hakkında konuşan Cepparov, “Tamam yol inşa ediyorlar. Fakat en azından dağlarımıza dokunmasalardı. Kırım’daki dağlar çok yüksek olmayabilir fakat çok güzeller ve benzersizler. Şu an işgalciler yol inşa etmek için dağlardaki taşları alıyor ve onları parçalayarak çakıl taşına dönüştürüyorlar. En kuvvetli inşaat makinelerini dağlara gönderiyorlar ve dağları yıkıyorlar. Sonuçta dağlar yok oluyor. Kırım’ın arazi şekli, rüzgarın yönü ile şekil değiştiriyor.” diye anlattı.

KORUMA ALTINDAKİ BÖLGE MAHVEDİLİYOR

İşgalden önce yarımadada yaklaşık 100 taş ocağının faaliyet gösterdiğini şimdi ise taş ocaklarının sayısının kat kat arttığını belirten Cepparov, “Meganom Burnu gibi projeler var. Bu benzersiz bir burundu, koruma altındaki bölgeydi. Şu an ise orada Sudak şehrine benzer bir kent inşa ediliyor. Bu projeyi Medvedev (eski Rusya Başbakanı) yönetiyor. Büyük bir bölge çitlerle çevrildi. Büyük paralar harcanıyor. İnşaat başladığı zaman yerli malzemenin kullanılmaya başlayacağını anlıyoruz. Yine dağlarımız ve ormanlarımız mahvedilecek. Ruslar daha sonra güzel bir inşaatın resmini gösterirler ama Kırım’ın ödediği bedel çok yüksek olacak. Dağlar ve ekoloji daha sonra yenilenemez.” dedi.