İşgalciler, iki Kırım Tatarının tutukluluk süresini uzattı

Haberler
Anife Bilal
23 Haziran 2021, 11:10
Anife Bilal
23 Haziran 2021, 11:10

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki Kremlin kontrolündeki sözde mahkeme, iki Kırım Tatar siyasi tutsağın tutukluluk süresini uzattı. Siyasi tutsaklar 3 ay daha Rus esareti altında tutulacak.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı, dün yaptığı açıklamada, Akmescit’in (Simferopol) sözde Kievskiy Bölge Mahkemesinin, işgalcilerin Kırım tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesine alıkonulan Kırım Tatarları Lenur Seydametov ve Timur Yalbakov’un tutukluluk süresini 15 Eylül 2021 tarihine kadar uzattığını bildirdi. Avukat Refat Yunusov, sözde mahkeme kararını “asılsız” olarak nitelendirdi.

KIRIM TATARLARINA TOPLU BASKIN

Timur Yalkabov, diğer altı Kırım sakini ile birlikte, 17 Şubat 2021 tarihinde işgalcilerin Karasubazar (Belogorsk), Bahçesaray, Akmescit (Simferopol), Akyar (Sivastopol) ve İçki (Sovyetskoye) bölgesinde düzenlediği toplu baskınlardan sonra alıkonuldu. Alıkonulanlardan biri olan Abdulboriy Mahamadaminov aynı gün serbest bırakıldı. Öte yandan; Lenur Seydametov, Timur Yalbakov, Azamat Eyupov, Yaşar Şihametov, Ernest İbragimov ve Oleg Fedorov hakkında tutuklama kararı alındı.