İşgalci mahkeme, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal'i tutukladı

Güncel
Anife Bilal
06 Eylül 2021, 20:05
Anife Bilal
06 Eylül 2021, 20:05

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Kıyivskiy Bölge Mahkemesi, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal hakkında iki ay tutuklama kararı aldı. İşgalciler kurguladıkları düzmece dava çerçevesinde KTMM Başkan Yardımcısını güya “sabotaj düzenlemeye yardım etmekle” suçluyor.

Rus işgali altındaki Kırım’da işgalci güçler tarafından alıkonulan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal, bugün sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesine çıkarıldı. Sözde savcı Nariman Celal’in kaçma ihtimalinin “yüksek” olduğunu ileri sürerek, tutuklanmasını talep etti. İlgili talebi kabul eden işgalci mahkeme, Celal’i 4 Kasım 2021 tarihine kadar tutuklama kararı aldı.

NARİMAN CELAL, İŞGALCİ MAHKEMENİN SÖZDE KARARI GEREĞİNCE KASIM 2021’E KADAR TUTUKLU KALACAK

“KIRIM’DAN VEYA AİLEMDEN AYRILMA NİYETİM YOK”

Duruşma sırasında konuşan KTMM Başkan Yardımcısı, “2014 yılından beri kovuşturmaya maruz kalabilirdim. Fakat her seferinde tehditlere rağmen ve arkadaşlarımın Kırım’ı terk etme tavsiyelerine rağmen ben anavatanıma dönüyordum. Yakın zaman önce, Rus yönetimi tarafından olumsuz karşılanan Kırım Platformu Açılış Zirvesini ziyaret ettim. Kırım’ın yönetimi platforma katılanlar hakkında yargı sürecinin başlatılacağını duyurmuştu ama bunlara rağmen evime geri döndüm. Var olan duruma ve hiç kabul etmediğim suçlamalara rağmen Kırım’ı ve evimi terk etme niyetim yok.” ifadelerini kullandı.

FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i “sabotaja yardım etmek” ile suçluyor. İşgalci mahkeme Asan Ahtemov’u 4 Kasım 2021 tarihine kadar tutuklu bırakma kararı aldı.

KTMM BAŞKAN YARDIMCISI CELAL DAHİL 5 KIRIM TATARI ALIKONULDU

Bilindiği gibi işgal altındaki Kırım’da, 3 ve 4 Eylül günleri içinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı (Eldar Odamanov, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Şevket Useinov) daha alıkonuldu. Kırım Tatarlarının götürüldüğü yer hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. İlk Kırım Tatarının alıkonulmasında bir buçuk gün geçtikten sonra işgalcilerden alıkonulan Kırım Tatarlarının bulunduğu yere dair açıklama yapıldı. Sözde soruşturma görevlisi Vitaliy Vlasov, avukat İslam Velilayev’e yaptığı açıklamada alıkonulan 5 Kırım Tatarının FSB binasında tutulduğunu bildirdi.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.