İşgalci mahkeme, avukat Semedlâyev hakkında açılan davayı polise geri gönderdi

Haberler
Anife Bilal
27 Ekim 2021, 13:15
Anife Bilal
27 Ekim 2021, 13:15

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi, Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev hakkında tutulan idari tutanakları sözde polise geri gönderme kararı aldı. İşgalci mahkeme tutanakların tekrar hazırlanmasını istedi.

İşgalci polis görevlileri, 25 Ekim’de sözde Kırım Garnizonu Askeri Mahkemesi binası önünde alıkonulan Kırım Tatarlarının savunmak için polis karakoluna gelen avukat Semedlâyev’e Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca polis görevlisinin talebine uymamak suçlamasını yöneltti. Akmescit’in Kremlin kontrolündeki sözde Merkez Bölge Mahkemesinde, dün Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev’e karşı açılan idari dava görüldü. Öte yandan, sözde hakim, hazırlanan tutanaktaki hatalar nedeniyle davayı görmeye reddetti ve polis görevlisinden tutanağın usule uygun olarak tekrar hazırlanmasını istedi.

İŞGALCİ POLİSTEN AVUKATA İKİ SUÇLAMA

Sözde Kırım Garnizonu Askeri Mahkemesi binası önünde 25 Ekim’de alıkonulan Kırım Tatarlarına hukuki destek vermek üzere polis karakoluna gelen Semedlâyev ses kaydı almaya başladı. Ancak yasalar buna izin vermesine rağmen sözde polis görevlileri avukat Semedlâyev’den ses kayıt cihazını kapatmasını istedi. Semedlâyev söz konusu talebin yasa dışı olduğuna dikkat çektikten sonra sözde polis, avukat hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi çerçevesinde (polis görevlisinin talebine uymamak) tutanak tuttu. 

Daha sonra ise polis görevlileri kayıt cihazına ulaşmak için Semedlâyev’den tamamen soyunmasını istedi. Semedlâyev ceplerinde olan her şeyi çıkarmaya ve üst giyimini çıkarmaya hazır olduğunu belirtti, ancak dini inançları yüzünden tamamen soyunmayı reddetti. Polis görevlisi Şambazov, soyunma talebi için Semedlâyev’in vücudunda aşırılıkçı dövmelerin bulunması ihtimalini neden gösterdi ve Semedlâyev söz konusu talebi reddettiği için hakkında aynı suçlamayla bir tutanak daha tutuldu.