İşgalci güçler Kırım Tatarlarının evlerine baskın düzenledi

Güncel
Anife Bilal
17 Şubat 2021, 10:09
Anife Bilal
17 Şubat 2021, 10:09

Rus işgali altındaki Kırım’ın Kremlin kontrolündeki yönetimi, Kırım Tatarlarına uygulanan baskılara bir yenisini daha ekledi. İşgalci güçlerin bu sabah birçok Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirildi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalci güçler, bu sabah saat 04.00 civarında yarımadanın farklı yerlerinde yaşayan bir dizi Kırım Tatarının evine baskın yaptı. Kırım Dayanışması sivil teşkilatından yapılan açıklamaya göre, aramalar; Ernest İbragimov (Bahçesaray), Lenur Seydametov (Bahçesaray), Yaşar Şihametov (Baydar köyü), Azamat Eyupov (Karasubazar), Timur Yalkabov (Akmescit) ve Abdulboriy Mahamadaminov (İçki bölgesi) ile Oleg Fedorov’un (Bahçesaray) evinde gerçekleştirildi.

EVİNDE ARAMA YAPILAN KIRIM TATARLARI ALIKONULDU

İşgalciler, evlerinde arama yapılan 7 kişiyi güya “terör örgütünün faaliyetlerini organize etmek ve ilgili örgütün faaliyetlerine katılmak” ile suçluyor. Kırım’ın işgalci güçlerinin baskın sonucunda Lenur Seydametov, Timur Yalbakov, Azamat Eyupov, Yaşar Şihametov, Abdulboriy Mahamadinov, Ernest İbragimov ve Oleg Fedorov’u alıkoyduğu aktarıldı. İşgalcilerin bugün saat 9.00 civarında Abdulboriy Mahamadaminov’u serbest bıraktığı bildirildi.