İşgalci güçler, Kırım Tatarlarının 4 Eylül'de FSB binası önünde toplanmasını "yasa dışı eylem" olarak sınıflandırdı

Haberler
Anife Bilal
10 Eylül 2021, 12:26
Anife Bilal
10 Eylül 2021, 12:26

Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına yönelik baskı ve zulüm devam ediyor. İşgalci güçlerin, Nariman Celal, Eldar Odamanov, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Şevket Useinov’un bulunduğu yeri öğrenmek için Akmescit’teki (Simferopol) Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binası önünde toplanılmasını “yasa dışı eylem” olarak sınıflandırdığını öğrenildi.

İşgalci güçlerin, Kırım Tatar yurttaş gazeteci Ayder Kadırov’u sorguladığı bildirildi. Kırım Dayanışması sivil teşkilatından yapılan açıklamaya göre, sorgu Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Aşırılıkçılıkla Mücadele Merkezi görevlileri tarafından yürütüldü. Yurttaş gazeteci sorgulamaya avukat Refat Yunus ile katıldı. Sorgudan sonra konuşan avukat Refat Yunus, sözde Aşırılıkçılıkla Mücadele Merkezi görevlilerinin, Kırım Tatarlarının, 3-4 Eylül’de işgalci güçler tarafından kaçırılan Nariman Celal, Eldar Odamanov, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Şevket Useinov’un bulunduğu yeri öğrenmek için Akmescit’teki (Simferopol) Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binası önünde toplanmasını “yasa dışı eylem” olarak sınıflandırdığını ve “miting” organizatörünü tespit etmeye çalıştıklarını aktardı.

Avukat, “Her bir kişinin acıyı paylaştığına ve kayıtsız kalamayan, soydaşlarını merak eden insanların o gün kendi inisiyatifle FSB binasına geldiğine, bunun için bir organizasyon yapmaya gerek olmadığına inanmak istemiyorlar” diye konuştu.

İŞGALCİLER 50’DEN FAZLA KIRIM TATARINI ALIKOYDU

Rus işgalci güçleri, Kırım’da 3-4 Eylül’de Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Eldar Odamanov, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Şevket Useinov dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarını hukuksuz şekilde alıkoydu. Kırım Tatarlarının götürüldüğü yer hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. Alıkonulanların akrabaları ve aktivistler, alıkonulan Kırım Tatarlarının bulunduğu yeri öğrenmek için Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binası önünde toplandı. İşgalci güçler açıklama yapmak yerine Kırım Tatar aktivistlere müdahale ederek, yaşlılar ve kadınlar dahil 50’den fazla kişiyi alıkoydu, bir Kırım Tatarını da darp etti.

İKİ KİŞİ HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI ALINDI

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı dün yaptığı açıklamada 4 Eylül’de Akmescit’teki FSB binası önünde alıkonulan 58 Kırım Tatarı hakkında yasal işlemin başlatıldığını duyurdu. 56 kişi hakkında, koronavirüs salgını nedeniyle yürürlükte olan Rusya İdari Kanununun 20.6.1. maddesi (olağanüstü durumda davranış kurallarına uymama) çerçevesinde yasal işlem başlatıldı. Öte yandan Arsen Ahtemov ve Eskender Ahtemov hakkında, Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. İki Kırım Tatarının davası, dün Akmescit (Simferopol) kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi’nde görüldü. Aktivistleri suçlu bulan işgalci mahkeme, Eskender Ahtemov hakkında 10 gün tutuklama, Arsen Ahtemov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası verdi.