İşgal altındaki Kırım'da günlük koronavirüs vaka sayısı 900'e yaklaştı

Haberler
Anife Bilal
18 Ekim 2021, 17:30
Anife Bilal
18 Ekim 2021, 17:30

Rus işgali altındaki Kırım’da koronavirüs vaka sayısı hızla artıyor. Son bir günde tespit edilen yeni vaka sayısı 900’e yaklaştı. Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmıla Denisova, Kırım’da koronavirüs salgınının hızla yayılmasından dolayı endişe duyduğunu bildirdi.

İşgali altındaki Kırım’da koronavirüs vaka sayısında yine bir rekor kırıldı. Kırım’ın işgalci yönetiminden bugün yapılan açıklamada, son bir gün içinde 294’ü Akyar’da (Sivastopol) olmak üzere toplamda 891 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Öte yandan son bir günde 6’sı Akyar’da olmak üzere toplamda yarımadada 17 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

“HASTA SAYISI KRİTİK ŞEKİLDE ARTTI”

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmıla Denisova, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Kırım’daki koronavirüs salgınının hızla yayılması durumundan dolayı endişe duyduğunu vurgulayarak, “Son haftalar içinde, işgal altında bulunan Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) kentinde koronavirüsün neden olduğu hasta sayısının, hastaneye yatış ve ölüm sayılarının kritik bir şekilde arttığını görüyoruz. Koronavirüs hastaları için hastanelerde ayrılan yataklar yüzde 95 oranında dolu. Yarımadanın sakinleri, zamanında ve uygun tıbbi bakım alma fırsatından mahrum bırakılıyor ve evde tedavi olmak zorunda kalıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Denisova, işgalci yönetimi, Kırım sakinlerini Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmayan Rus Sputnik V aşısını yaptırmaya zorladığını da vurguladı.

KOVİD-19 HASTALARI İÇİN YATAK SAYISI YETERSİZ

Daha önce Kırım Haber Ajansına konuşan doktor Anife Ablayeva, hastanelerde yatan koronavirüs hastalarının sayısının çok yüksek olduğunu belirterek hastaneye yatırılan hastalar için oksijen cihazlarının yetersiz olduğunu aktardı.