İlver Ametov davası: Sözde mahkemede balistik uzmanı ifade verdi

Haberler
Anife Bilal
06 Ekim 2020, 15:59
Anife Bilal
06 Ekim 2020, 15:59

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Sudak Şehir Mahkemesinde, işgalcilerin Sudak Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı İlver Ametov’a karşı açtığı dava çerçevesinde bir duruşma yapıldı. Sözde duruşma sırasında silah uzmanı ifade verdi.

İşgalciler, 20 yıldır antik silahların koleksiyonculuğunu yapan Sudak Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı İlver Ametov’u güya “yasa dışı silah satın almakla ve depolamakla” suçluyor. 5 Ekim 2020 tarihinde işgalci mahkemede yapılan duruşmada, Ametov’un evinde el konulan ve karabinaya benzeyen eşyaların incelemesini yapan balistik inceleme uzmanı Stanislav Çumakov ifade verdi.

“UZMAN İYİ VE TARAFSIZ İFADE VERDİ”

Kırım Dayanışması sivil teşkilatına açıklamalarda bulunan avukat Aleksey Rostovtsev, “Genel olarak uzman, iyi ve tarafsız ifade verdi. Uzman, müvekkilimin evinde el konulan müze eşyasının ateşli silah olarak kullanılıp kullanılamayacağı, yani bu eşyanın canlı bir hedef vurmak için uygun olup olmadığı sorusuna cevap veremeyeceğini açıkladı. Bundan dolayı mahkeme duruşmaya 21 Ekim’e kadar ara verdi ve ilk incelemeyi yapan uzman mahkemeye çağrıldı.” diye bildirdi.

Sözde mahkemede ifade veren uzmanın, incelediği antika silahın tetiğinin olmadığını ve silahı ateşlemek için tornavidayla tetiğin dibine bastırmak gerektiğini açıkladığı belirtildi.

SUDAK KIRIM TATAR BÖLGE MECLİSİ BAŞKANI İLVER AMETOV’A BASKILAR

Bilindiği üzere, 27 Eylül 2019 tarihinde Sudak şehrinde yaşayan Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı İlver Ametov’un evinde ve sahip olduğu işletmesinde arama yapılmıştı. Arama sırasında 1833-1933 yılları arasında yapılmış dört süngü bıçak dahil olmak üzere birkaç antika silaha el konulmuştu. Aramadan sonra işgalciler, 20 yıldan uzun süredir antik silahların koleksiyonculuğu yapan Ametov’u güya “yasa dışı silah satın almakla ve depolamakla” suçlamıştı.

Suçlu bulunması halinde İlver Ametov’a üç yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Daha önce işgalcilerin, Sudak Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı İlver Ametov’u, “kesici silahları depolamakla” suçlamak istediği ancak planlarının başarısızlıkla sonuçlandığı bildirilmişti.

Ancak bundan sonra işgalciler İlver Ametov’u birkaç sefer alıkoymuştu. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal, mayıs ayında yaptığı açıklamada  İlver Ametov’un 6 ay içinde 4 defa mahkemeye çıkarıldığını ve onun toplam 275 bin ruble para cezasına çarptırıldığını bildirmişti.

Sudak Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı İlver Ametov’a göre, işgalci yönetim sergilediği siyasi tutum ve yürüttüğü sivil faaliyetleri yüzünden kendisine karşı bu şekilde baskı uyguluyor.