İki Kırım Tatar siyasi tutsak daha yasa dışı şekilde Rusya'ya sevk edildi

Haberler
Anife Bilal
29 Haziran 2021, 17:22
Anife Bilal
29 Haziran 2021, 17:22

İşgalciler, Kırım Tatar siyasi tutsakları yasa dışı şekilde Rusya’ya sevk etmeyi sürdürüyor. İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Alim Sufyanov ve Seyran Hayredinov’un vatanından koparılarak Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrine sevk edildiği bildirildi.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatından yapılan açıklamada, Kırım Tatar siyasi tutsaklar Alim Sufyanov ve Seyran Hayredinov’un yasa dışı olarak Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrine sevk edildiği aktarıldı. Kırım Tatarlarının Kırım Yarımadası’ndan Rusya’ya sevk edilmesini yorumlayan avukat Lilya Gemeci, “Uluslararası hukuka göre, bu eylemler 4. Cenevre Sözleşmesinin 49. maddesini ihlal ediyor. Söz konusu sözleşme herhangi bir nedenlerden ötürü işgal altındaki topraklardan sürülmesini yasaklıyor.” diye vurguladı.

TOPLU BASKINLAR SONUCU 7 KİŞİ ALIKONULDU

Bilindiği üzere, işgalci güçler 7 Temmuz 2020 tarihinde sabah erken saatlerde bir dizi eve baskın düzenledi. Baskınlar sonucu 7 kişi alıkonuldu. FSB, baskın sırasında evinde bulunamayan Dilaver Memetov hakkında arama emri çıkardı. Ertesi gün işgalci mahkeme görme engelli Aleksandr Sizikov hakkında ev hapsi ve 6 Kırım Tatarı Alim Sufyanov, Seyran Hayretdinov, Zekeriya Muratov, İsmet İbragimov, Vadim Bektimirov ve Emil Ziyadinov hakkında tutukluluk kararı aldı. İşgalciler Kırım Tatarlarını Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 1. ve 2. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle ve örgütün faaliyetlerine katılmakla suçluyor.