Evi yıkılan Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Rüstem Üseinov para cezasına çarptırıldı

Haberler
Anife Bilal
30 Kasım 2021, 12:58
Anife Bilal
30 Kasım 2021, 12:58

Rus işgali altındaki Kırım’da, işgalci güçler tarafından evi yıkılan Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Rüstem Üseinov’a karşı uygulanan baskı devam ediyor. Sözde Sudak Şehir Mahkemesi “ev yıkma masraflarını” Rüstem Üseinov’dan tahsil etme kararı aldı.

Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Rüstem Üseinov’un evini hukuksuz bir şekilde yıkan işgalci yönetim ayrıca ev yıkım masrafını Üseinov’a ödetmek istiyor. Rus işgali altında bulunan Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Sudak Şehir Mahkemesinin, dün, “ev yıkma masrafının” Üseinov’dan tahsil edilmesi kararı aldığı öğrenildi. Sözde mahkemenin kararına göre, Üseinov’dan toplamda yaklaşık 43 bin ruble tahsil edilecek.

İŞGALCİLER KIRIM TATAR AKTİVİSTİN EVİNİ YIKTI

Kırım’ın Sudak bölgesinde işgalci güçler, 24 Kasım 2021’de Kırım Tatar milli hareketi emektarı Rüstem Üseinov’un evini yıkmaya başladı. Yıkım kararı, evin bulunduğu toprağın belediyeye ait olduğu gerekçesiyle sözde Sudak Şehir Mahkemesi tarafından alınmıştı. Ancak işgalciler, temyiz mahkemesinin kararını beklemeden yıkım çalışmaları yapıldı.

Evi yıkıldığı gün fenalaşan Üseinov hastaneye yatırıldı. Kırım Haber Ajansına (QHA) konuşan Üseinov’un yakın arkadaşı Ruslan Lyumanov Kırım Tatar milli hareketi aktivistinin sağlık durumu ve bundan sonra atmayı planladığı adımları hakkında bilgi vererek, ” Rüstem Üseinov, anavatanında yaşama hakkı için mücadele etmeye devam edecek. Bildiğim kadarıyla avukat Ayder Azamatov ve diğer avukatlar ona yardım teklif etti. Onlar mahkemeye itiraz başvurusunda bulunmak için hukuki destek sağlayacaklar. Rüstem Aga hakları için mücadele edecek.” diye kaydetti. Üseinov’un geçen yaz ev için tapu almaya çalıştığını ama başaramadığını anlatan Lyumanov, “Evi yıkma kararının alındığı mahkeme duruşması Üseinov olmadan yapıldı. O söz konusu karara itiraz etti. Ama temyiz mahkemesinin kararını beklemeden yönetim evi yıkmaya karar aldı.” dedi.

Üseinov’un şu an hastanede bulunduğunu ve durumunun stabil olduğunu belirten Lyumanov son olarak, “Bu insana saygı duyuyorum. Baskılara uğrayan Kırım Tatarlarına destek vermek için her zaman mahkemelere geldi. Rustem Üseinov tek başına yaşıyor şu an ona yardım etmek için para toplama kampanyası başlattık.” demişti.