Estonya Cumhurbaşkanı ve Çekya Senato Başkanı, Kırım Platformu için Ukrayna'da

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Ağustos 2021, 17:42
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Ağustos 2021, 17:42

Kırım Platformunun farklı farklı ülkelerden katılımcıları Ukrayna’ya gelmeye başladı. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için Ukrayna tarafından oluşturulan Kırım Platformu’nun açılış zirvesine katılacak ülkelerden Estonya ile Çekya temsilcilerinin de geldiğini ve çeşitli ziyaretlerde bulunduğunu duyurdu.

Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatı olan ve başkent Kıyiv’de 23 Ağustos Pazartesi günü kuruluş zirvesi gerçekleştirilecek olan Kırım Platformunun katılımcıları Ukrayna’ya gelmeye başladı. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç’in eşlik ettiği heyette yer alan Estonya Cumhurbaşkanı ve Çekya Senato Başkanı Çongar kapısını ziyaret etti.

“ULUSLARARASI ORTAKLARIN, KIRIM’IN İŞGALİ KONUSUNDA DİKKATİ EN ÜST DÜZEYDE”

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç, Estonya ile Çekya temsilcilerinin ülkeye ziyaretine ilişkin şunları kaydetti:

“Kırım Platformu Zirvesi’nin kurulmasına ilişkin tedbirler başlatılmış sayılır. Bugün Çongar, Kırım, Akmescit kapısı Estonya Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid ve Çek Cumhuriyeti Senatosu Başkanı Milos Vistrchil tarafından ziyaret edildi. Uluslararası ortaklarımızın Kırım’ın işgalden arındırılması ve yeniden entegrasyonu konusuna dikkati en üst düzeyde. Yarın Kıyiv’de Kırım Platformu Açılış Zirvesi gerçekleştirilecek.”