Dünyaca ünlü Polonyalı şair Adam Mickiewicz'in "Kırım Soneleri" kitabı Kırım Tatarca basıldı

Haberler
Anife Bilal
29 Kasım 2021, 15:27
Anife Bilal
29 Kasım 2021, 15:27

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, dört dilde basılan, dünyaca ünlü Polonyalı şair Adam Mickiewicz’in “Kırım Soneleri” kitabı tanıtıldı. Kitap Kırım Tatarca, Ukraince, Lehçe ve İngilizce olmak üzere dört dilde basıldı.

Kıyiv’de faaliyet gösteren Kırım Evi kültür merkezinde, Kırım Tatarca, Ukraince, Lehçe ve İngilizce olmak üzere tek ciltte dört dilde basılan Polonyalı şair Adam Mickiewicz’in “Kırım Soneleri” kitabının tanıtımı gerçekleşti. Tanıtım etkinliğine Kırım Tatarlarının Milli Lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Kıyiv Polonya Enstitüsü Müdürü Robert Czyzewski ve Kırım Evi Kültür Merkezi Başkanı Ahtem Seytablayev katıldılar.

Etkinlikte konuşan Refat Çubarov, “Rus İmparatorluğu tarafından işgal edilen 19. yüzyılın başlangıcındaki Kırım ile, bugün bağımsız Ukrayna devletinin bir parçasıyken Rusya Federasyonu tarafından işgal altına alınan Kırım arasında doğrudan bir paralellik kurulabilir.” dedi.

Kırım Soneleri, Adam Mickiewicz’in 1825 yaz ve sonbaharında Kırım Yarımadası’na yaptığı yolculuğu anlatan 18 soneden oluşan bir şiir kitabıdır.