Denisova: Kırım Tatar siyasi tutsaklar Gafarov ve Omerov, tutukevinde sağlıksız şartlar altında alıkonuluyor

Haberler
Anife Bilal
21 Ekim 2020, 19:22
Anife Bilal
21 Ekim 2020, 19:22

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsakları Cemil Gafarov ve Enver Omerov’un tutukevinde çok kötü ve sağlıksız şartlar altında tutulduğunu duyurdu.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi Lyudmila Denisova, sağlık durumu kötüleşen Cemil Gafarov ve Enver Omerov’un aşırı kalabalık koğuşlarda sağlıksız şartlarda alıkonulduğunu aktardı.

Sosyal medya üzerinden bugün açıklama yapan Denisova, “Akrabaların verdiği bilgilere göre,  2. derece engelli olan Cemil Gafarov’un kronik hastalıklarının kötüleştiğinden şikayet ediyor. Bacaklarına devamlı kramplar giriyor, kalbi ağrıyor ve tansiyon sorunu var. Enver Omerov ise kas-iskelet sistemindeki şiddetli ağrılar yüzünden rahat hareket edemiyor.” diye bildirdi.

UKRAYNA İNSAN HAKLARI YETKİLİSİNDEN SİYASİ TUTSAKLAR AÇIKLAMASI

Siyasi tutsak Cemil Gafarov Akmescit tutukevinde, Enver Omerov ise Rusya’nın Rostov bölgesinde bir tutukevinde alıkonuluyorlar.

Kırım Tatarlarının aşırı kalabalık koğuşlarda alıkonulduğunu vurgulayan İnsan Hakları Yetkilisi, “Cemil Gafarov 6 kişilik koğuşta 10 kişi ile birlikte tutuluyor. Koğuşlardaki şartlar sağlıksız; çok sayıda hamam böceği ve tahtakuruları var. Tutukevi yönetimleri ilaçlama yapmadığı için tutsakların akrabaları tutukevine böcek ilaçları göndermek zorunda kalıyor. Fakat böceklerin sayısı o kadar çok ki bu ilaçlarla onlarla başa çıkılmıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisi, bu bilgilerin Rus yönetiminin, Mahpuslara Muameleye Dair Birleşmiş Milletler Asgari Standart Kurallarının (Nelson Mandela Kuralları) 9., 10., ve 22. maddesini ve İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesinin 3. maddesini ihlal ettiğini gösterdiğini kaydetti.

Denisova, ayrıca Rusya Federasyonunun İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova’ya başvurarak Kırım Tatar tutsaklarına uygun sağlık bakımının sağlanmasını ve alıkonulma koşullarının denetlenmesini istediğini bildirdi.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev 27 Mart 2019’da alıkonuldu; Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov 28 Mart 2019’da alıkonuldu, Raim Ayvazov 16 Mart 2019’da, Eskender Süleymanov ise 10 Haziran 2019’da alıkonuldular.

İlgili haber: RUS MAHKEMESİ, 3 KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAĞIN ESARET SÜRESİNİ UZATTI

ENVER OMEROV HAZİRAN 2019’DAN BERİ ALIKONULUYOR

Rus işgali altındaki Kırım’da 10 Haziran 2019 tarihinde işgalci güçler sabah saatlerinde beş farklı adrese baskın düzenlemişti. Karasupazar (Belogorsk) şehrindeki baskından sonra Enver Omerov, oğlu Riza Omerov ve Ayder Cepparov alıkonulmuştu.

İşgalciler, Mart 2020’de uluslararası hukuku ihlal ederek Kırım Tatar siyasi tutsakları, işgal edilen Kırım’dan yasa dışı olarak Rusya’ya sevk etmişlerdi.

KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE VE BAĞIMSIZ GAZETECİLERE BASKI

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.