Çubarov: Rusya, KTMM'yi terör örgütü olarak ilan etmek istiyor

Haberler
Anife Bilal
21 Eylül 2021, 18:56
Anife Bilal
21 Eylül 2021, 18:56

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rusya Federal Güvenlik Servisinin (FSB), Birleşmiş Milletler (BM) Adalet Divanının kararını görmezden gelmeye devam ederek KTMM’ye baskı uygulamayı sürdürdüğünü belirtti. Ayrıca Çubarov, FSB’nin KTMM’yi terör örgütü olarak ilan etmeyi amaçladığı için düzmece bir dava çerçevesinde KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal ve diğer Kırım Tatarlarına “sabotaj düzenleme” suçlamasını yönelttiğini ifade etti.

Kırım Haber Ajansına açıklamalarda bulunan KTMM Başkanı Refat Çubarov, Kremlin yönetiminin KTMM’yi terörist örgüt olarak tanımak istediği için sözde sabotaj olayını uydurduğunu ve KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal ile iki Kırım Tatarlarına karşı “organize bir grup tarafından düzenlenen sabotaj” suçlamasını yönelttiğini söyledi. Çubarov’a göre, işgalci devlet Rusya’nın yasalarına göre bir örgüt Rusya Başsavcılığının talebi üzerine mahkeme kararıyla terör örgütü olarak kabul edilebilir ve tasfiyesine karar verilebilir.

BİNLERCE KIRIM TATARI İÇİN TEHLİKE YARATIYOR

Bu durumun Kırım Tatarları için çok kötü sonuçlar doğuracağını belirten Çubarov, şu ifadeleri kullandı:

“KTMM’nin terörist bir örgüt olarak tanınması; bölge, kent, köy Meclislerine üye olmanın bir suç olarak kabul edileceği anlamına geliyor. Yani üyelik bile suç sayılacak. Bu binlerce Kırım Tatarı için tehlike yaratıyor.”

KTMM Başkanı; köy, kent, bölge meclisleri dahil olmak üzere KTMM’de yaklaşık 2 bin 500 kişinin çalıştığını aktardı.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde, yapılan açıklamada Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i “sabotaja yardım etmek” ile suçladı. Daha sonra Nariman Celal’e yöneltilen, “sabotaja yardım etmek” suçlamasının “sabotaj düzenleme” olarak değiştirildi.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.