Çubarov: Kırım Platformunun başarılı olması için her şeyi yapmalıyız

Haberler
Anife Bilal
11 Ocak 2021, 13:42
Anife Bilal
11 Ocak 2021, 13:42

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kırım Platformu Zirvesine dair açıklamalarda bulundu. Çubarov, bu yıl düzenlenmesi planlanan Kırım Platformu Zirvesinde, Kırım’ın işgalden kurtulmasını hızlandırmak için atılacak somut adımların açıklanması gerektiğini ifade ederek, “Tüm dünyaya yayılan Rus tehdidini bir şekilde durdurmalıyız.” dedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, 9 Ocak 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, Kırım Yarımadası’nın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için kurulacak olan Kırım Platformunun başarılı olmasının çok önemli olduğunu ifade etti. KTMM Başkanına göre, bunun için Kırım Platformu Zirvesine katılacak devletlerin, Kırım’ın işgalden kurtulmasını hızlandırmak için atacakları somut adımları açıklaması gerekiyor. Radio Krım.Realii’ye konuşan KTMM Başkanı, “Kırım Platformu Zirvesinde sonuç bildirgesi dışında, zirveye katılan devletlerin, Rus askeri güçleri Kırım’dan geri çekilmeye zorlamak için atacağı somut adımları seslendirmesi gerekiyor. Kırım Platformunun başarılı olması ve sekteye uğramaması için her şey yapılmalıdır.” dedi.

RUSYA’YA UYGULANAN YAPTIRIMI ARTIRIN ÇAĞRISI

Platforma destek veren devletlerin, Rusya’ya uygulanan yaptırımların güçlendirilmesini ve Rus enerji sektörüne derhal ambargonun uygulanmasını savunması gerektiğini belirten Çubarov, “Ya da ilgili devletlerin yönetimleri Rusya ile olan işbirliğini minimuma indirmeli; çünkü Rusya’nın eylemleri onların güvenliği ve halklarını tehdit ediyor. Bunun bazı devletler için son derece zor olduğunu, ekonomik kayıplarla ilişkili olduğunu anlıyorum fakat tüm dünyaya yayılan Rus tehdidini bir şekilde durdurmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti.

Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 2021 yılında düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.