Büyükelçi Sıbiga'dan küçük Musa için Kırım Tatarca taziye mesajı

26 Temmuz 2020, 14:18

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, bugün sabah saatlerinde cansız bedeni bulunan 3 yaşındaki Kırım Tatarı Musa Süleymanov için taziye mesajı paylaştı.

Büyükelçi Sıbiga, Facebook hesabından Kırım Tatarca, “Kırım’dan kara haber aldık. Küçük Musa melek oldu. Anne-babasına ve bütün yakınlarına sabır diliyorum. Allah rahmet eylesin.” ifadelerinde bulundu.

Qırımdan qara haber aldıq…Küçük Musa melek olğan. Ana-babasına ve bütün yaqınlarına sabır tileyim. Allah rahmet…

Опубліковано Andrij Sybiha Неділя, 26 липня 2020 р.

EVLERİNİN ÖNÜNDEKİ KAPAĞI KAPALI KANALİZASYON ÇUKURUNDA BULUNDU

Rus işgali altındaki Kırım’da, 24 Temmuz’da saat 18.00 sıralarında kaybolan 3 yaşındaki Musa Süleymanov ölü bulundu.

Kırım Tatar siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un 3 yaşındaki oğlu Musa’nın cansız bedeni, 26 Temmuz’da evlerinin önündeki kapalı vaziyette olan kanalizasyon çukurunda bulundu. Çocuk, saat 11.00 sıralarında çukuru temizlemek için araç gelmesi ve kapalı vaziyetteki kanalizasyon kapağının açılmasıyla fark edildi. Sonrasında Küçük Musa soruşturma işlemleri için morga götürüldü.

Musa’nın cenaze namazının 27 Temmuz Pazartesi günü saat 11.00’de evlerinde kılınacağı, ardından Abdal Kabristanında toprağa verileceği duyuruldu.

KIRIMLILAR SEFERBER OLMUŞTU

Musa’nın aranması çalışmalarına Kırım’ın farklı yerlerinden gelen 3 ila 5 bin gönüllü katılmıştı. Aramada Rus işgal idaresinin sözde polisleri, “Liza Allert Krım” arama-kurtarma oluşumunun gönüllüleri, su altı arama-kurtarma ekipleri, köpekler, dronlar ve helikopterlerin kullanıldığı aktarılmıştı.

İşgalci idarinin sözde Kırım savcılığı, çocuğun kaybolmasıyla ilgili olarak “küçük yaştaki şahsın öldürülmesi” maddesi uyarınca soruşturma açıldığını duyurmuştu. Buna göre işgalcilerin baba Ruslan Süleymanov bir yıldan fazla bir süre hapiste tutulmasına karşın çocuğun babasının ve annesinin vazifelerini yerine getiremediklerine kanaat getirerek bu yönde tedbirler alacağı duyurulmuştu.

Musa’nın bulunması için Vasiyet kasabasına Akyar (Sivastopol), Bahçesaray, Kezlev (Gözleve, Evpatorya), Eski Kırım şehirlerinden hususi arabaların ve otobüslerin geldiği, gönüllülere su-yemek almak için açılan hesaplara çok miktarda para yatırıldığı belirtilmişti.

SİYASİ TUTSAK RUSLAN SÜLEYMANOV’UN ÜÇ YAŞINDAKİ OĞLU KAYBOLDU

Rus işgali altındaki Kırım’da siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un 3 yaşında oğlunun saatlerdir kayıp olduğu 24 Temmuz 2020’de bildirilmişti. Yakınlarının üç yaşındaki çocuğu bulmak için yoğun çaba sarf ettiği aktarılmıştı.

Çocuğun annesiyle beraber, Kırım’ın Akmescit şehri Vasiyet kasabasında yaşadığı, Kırım’ın çeşitli bölgelerinden gelen insanların halen çocuğu aramak için çalışmalara başladığı kaydedilmişti. Kasaba sakinlerinin, yoğun bir şekilde arama çalışmalarına devam ettiği ve yardıma ihtiyaçları olduğu bildirilmişti.

Musa Süleymanov’u, Kırım’ın çeşitli yerinden gelen 1000’den fazla kişi, “Liza Allert Krım” arama-kurtarma şirketi, işgal idaresi polisi ve diğer sözde görevliler, geceden sabah saatlerine kadar aradığı aktarılmıştı. Musa ailesinin yaşadığı Vasiyet kasabasının etrafındaki orman, baraj, göllerin hepsinin arandığı kaydedilmişti. Sabah saat 8.30’da aramaları devam ettirecek yeni gruplar oluşturularak arama çalışmaları sürdürülmüştü.

Andriy Sıbiga
kayıp çocuk
Kırım Tatarları
musa süleymanov
taziye
Bunlara da bakın: