Birleşik Krallık: Kırım Ukrayna'ya ait

07 Mart 2020, 15:13

Birleşik Krallık tarafından Rusya’nın Kırım’ı işgal ederek uluslararası sınırları değiştirme girişiminin temel uluslararası ilkeleri tehdit ettiği ve her ülkenin toprak bütünlüğü için tehlike oluşturduğu bir kere daha vurgulandı.

Birleşik Krallık’ın  Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Jonathan Allen, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki ihlallerin görüşüldüğü BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada, “Birleşik Krallık burada bulunan herkesi ve tüm uluslararası toplumu birleşmeye ve Ukrayna’nın yanında durmaya davet ediyoruz. Kırım Ukrayna’ya ait. Her ülkenin güvenliği, devletin sınırları değiştirmemesi ve toprakları zorla ele geçirmemesi gerektiği ilkesine dayanıyor.” dedi.

Birleşik Krallık Temsilcisi özellikle Kırım’ın kaderinin herkesi ilgilendirdiğini çünkü sırada kimin olduğunın belli olmadığını ifade etti.

İşgal edilen Kırım’daki insan haklarının durumuna da dikkat çeken Allen, “İnsan hakları ile ilgili bilgi sınırlı. Rusya, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserinin Kırım’a ziyaretini organize etmeye davet eden BM Genel Kurulu kararlarını yerine getirmiyor.” diyerek Rusya’yı en kısa zamanda uluslararası izleme misyonları için işgal edilen yarımadaya erişim sağlamaya davet etti.


Birleşik Krallık
BM Güvenlik Konseyi
Kırım'ın işgali
Bunlara da bakın: