Bahçesaray'daki baskınlar: İşgalci mahkeme alıkonulan Kırım Tatarlarını tutukladı

13 Mart 2020, 12:11

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Akmescit kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 11 Mart 2020 tarihinde evlerinde yapılan ve alıkonulan 3 Kırım Tatarı hakkında tutuklama ve biri hakkında da ev hapsi kararı aldı.

Kırım Dayanışması teşkilatından yapılan açıklamada, sözde mahkeme Rüstem Seytmemetov, Osman Seytumerov ve Seytumer Seytumerov hakkında 10 Mayıs 2020 tarihine kadar tutuklama kararı aldı. Kronik romatizmal kalp hastalığından muzdarip ve kalp kapağının değişmesi gereken Ahmet Süleymanov hakkında ise ev hapsi kararı alındı. Süleymanov’a sözde polis, soruşturma görevlileri ve avukatları dışında yabancılarla görüşme yasağı ve ev bahçesi dışına çıkma yasağı konuldu. Görevliler eşliğinde Süleymanov ayda bir muayene için doktoru ziyaret edebilecek.

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARININ EVLERİNE BASKIN: 5 KİŞİ ALIKONULDU

Bilindiği gibi, 11 Mart 2020 tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Bahçesaray şehri ve Bahçesaray bölgesinde, 7 Kırım Tatarının evinde sabahın erken saatlerinde arama gerçekleşti.

Kırım Dayanışması Grubu’nun bildirdiğine göre, aramalarda beş kişi alıkonuldu. Alıkonulanlar arasında Enver Mustafayev, Seytumer Seytumerov, Osman Seytumerov, Amet Suleymanov, Rustem Seytmemetov bulunuyor. Alıkonulan Kırım Tatarları, Akmescit’teki Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Şubesine götürüldü. Daha sonra Enver Mustafayev’in serbest bırakıldığı bildirildi.


Kırım Tatarlarına baskı
Rus baskısı
Bunlara da bakın: